Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Co zaznělo o chytrých městech na For Arch?

| autor: Hana Tomášková0

Co zaznělo o chytrých městech na For Arch?

Digitalizace hýbe Českou republikou. Co všechno může poskytnout? To nastíníme během dnešního dne. Nelze obsáhnout vše od A do Z, ale věřím, že získáte alespoň základní přehled,“ říká v úvodu Soňa Miňovská z pořádající agentury Semkon, s.r.o.

Praha a digitalizace

O realizaci projektů na území hlavního města Prahy hovoří Jaromír Beránek, zastupitel hl. m. Prahy a předseda Výboru pro IT a Smart City. Představuje například možnost dobíjení elektromobilů v podobě osazování lamp veřejného osvětlení dobíjecími body pro elektromobily. K dalším projektům v Praze patří EPC a úvahy, jak ozeleňovat budovy na území Prahy. Jaromír Beránek také podtrhuje význam spoluzaložení spolku prg.ai, jehož krédem je „Měníme Prahu ve světové centrum umělé inteligence“.

MMR a chytrá řešení

Aktivity Ministerstva pro místní rozvoj v oblasti udržitelnosti a chytrých řešení představuje Ivana Križanová z Odboru regionální politiky MMR ČR. „Ministerstvo pro místní rozvoj se v oblasti Smart Cities zaměřuje nejen na města, ale i na venkov a regiony,“ upozorňuje Ivana Križanová, „Každý tento subjekt má svá specifika. Ale společným cílem Smart Cities je zvyšování kvality života.“

Pojmem Smart Cities rozumíme koncept strategického řízení města,“ pokračuje Križanová a doplňuje: Ne všechna města samozřejmě mají strategie tohoto typu." Jak Ivana Križanová dále zdůrazňuje, je však třeba přistupovat k problematice komplexně a strategicky, aby byla zajištěna udržitelnost.

Význam komplexního pojetí Smart Cities je třeba neopomenout také u krajů. Některé již mají zpracovanou a dokonce i implementovanou strategii, další se budou postupně přidávat.

Chytrá řešení v oblasti energetiky z pohledu MPO ČR

Chytrá řešení v oblasti energetiky z pohledu MPO ČR komentuje Vladimír Sochor, ředitel Odboru energetické účinnosti a úspor, MPO ČR. Informace z této oblasti vám zprostředkujeme v dalším článku.

Digitální Česko

Digitalizace je posun od papírové formy. V digitální formě se může pracovat mnohem rychleji a efektivněji,“ konstatuje Michael Dezider Iĺko, programový manažer projektu Digitální Česko. Digitalizace není IT automatizace. Jedná se o prostředek pro usnadnění mnoha oblastí života.

Program Digitální Česko zahrnuje všechny oblasti související s digitalizací. Nejen „dráty a počítače“, ale i zákon, úředníky, Evropu, občany, podnikatele, vzdělání, kyberbezpečnost apod.

Je velmi komplikované a pracné, aby se úřady vzájemně domluvily, tato strategie vzájemnou komunikaci zjednodušuje, napřimuje,“ říká IĺkoMy nemáme za úkol řídit ta ministerstva, ale řídit komunikaci napříč.“

K digitalizaci patří i další oblasti. Zahrnujeme sem například on-line služby, e-identitu, komunikační kanály, informační systémy, sdílená data nebo bezpečnost. Ilko dále zmiňuje přípravu prostředí a podporu pro občany a podnikatele. „Důležitá je digitálně přívětivá legislativa a digitální vzdělávání ve veřejné správě,“ upozorňuje opakovaně.

Konference dále pokračuje přednáškami o financování projetů Smart Cities, inteligentní správě budov a dodávek energií, lokálních distribučních soustavách a dalších tématech.

Foto: Hana Tomášková

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS