Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Co zaznělo o chytrých městech na For Arch?

| autor: Hana Tomášková0

Co zaznělo o chytrých městech na For Arch?

Digitalizace hýbe Českou republikou. Co všechno může poskytnout? To nastíníme během dnešního dne. Nelze obsáhnout vše od A do Z, ale věřím, že získáte alespoň základní přehled,“ říká v úvodu Soňa Miňovská z pořádající agentury Semkon, s.r.o.

Praha a digitalizace

O realizaci projektů na území hlavního města Prahy hovoří Jaromír Beránek, zastupitel hl. m. Prahy a předseda Výboru pro IT a Smart City. Představuje například možnost dobíjení elektromobilů v podobě osazování lamp veřejného osvětlení dobíjecími body pro elektromobily. K dalším projektům v Praze patří EPC a úvahy, jak ozeleňovat budovy na území Prahy. Jaromír Beránek také podtrhuje význam spoluzaložení spolku prg.ai, jehož krédem je „Měníme Prahu ve světové centrum umělé inteligence“.

MMR a chytrá řešení

Aktivity Ministerstva pro místní rozvoj v oblasti udržitelnosti a chytrých řešení představuje Ivana Križanová z Odboru regionální politiky MMR ČR. „Ministerstvo pro místní rozvoj se v oblasti Smart Cities zaměřuje nejen na města, ale i na venkov a regiony,“ upozorňuje Ivana Križanová, „Každý tento subjekt má svá specifika. Ale společným cílem Smart Cities je zvyšování kvality života.“

Pojmem Smart Cities rozumíme koncept strategického řízení města,“ pokračuje Križanová a doplňuje: Ne všechna města samozřejmě mají strategie tohoto typu." Jak Ivana Križanová dále zdůrazňuje, je však třeba přistupovat k problematice komplexně a strategicky, aby byla zajištěna udržitelnost.

Význam komplexního pojetí Smart Cities je třeba neopomenout také u krajů. Některé již mají zpracovanou a dokonce i implementovanou strategii, další se budou postupně přidávat.

Chytrá řešení v oblasti energetiky z pohledu MPO ČR

Chytrá řešení v oblasti energetiky z pohledu MPO ČR komentuje Vladimír Sochor, ředitel Odboru energetické účinnosti a úspor, MPO ČR. Informace z této oblasti vám zprostředkujeme v dalším článku.

Digitální Česko

Digitalizace je posun od papírové formy. V digitální formě se může pracovat mnohem rychleji a efektivněji,“ konstatuje Michael Dezider Iĺko, programový manažer projektu Digitální Česko. Digitalizace není IT automatizace. Jedná se o prostředek pro usnadnění mnoha oblastí života.

Program Digitální Česko zahrnuje všechny oblasti související s digitalizací. Nejen „dráty a počítače“, ale i zákon, úředníky, Evropu, občany, podnikatele, vzdělání, kyberbezpečnost apod.

Je velmi komplikované a pracné, aby se úřady vzájemně domluvily, tato strategie vzájemnou komunikaci zjednodušuje, napřimuje,“ říká IĺkoMy nemáme za úkol řídit ta ministerstva, ale řídit komunikaci napříč.“

K digitalizaci patří i další oblasti. Zahrnujeme sem například on-line služby, e-identitu, komunikační kanály, informační systémy, sdílená data nebo bezpečnost. Ilko dále zmiňuje přípravu prostředí a podporu pro občany a podnikatele. „Důležitá je digitálně přívětivá legislativa a digitální vzdělávání ve veřejné správě,“ upozorňuje opakovaně.

Konference dále pokračuje přednáškami o financování projetů Smart Cities, inteligentní správě budov a dodávek energií, lokálních distribučních soustavách a dalších tématech.

Foto: Hana Tomášková

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ