Chcete znát aktuální stav ovzduší ve vaší obci?

| zdroj: Jáchym Brzezina/ ČHMÚ Brno0

ovzdusi_mapa.jpg
zdroj: ČHMÚ Brno

Máte možnost využít novou interaktivní mapu kvality ovzduší. Mapa zobrazuje aktuální koncentrace znečišťujících látek na automatických stanicích imisního monitoringu v rámci Státní sítě imisního monitoringu ve správě Českého hydrometeorologického ústavu.

Je plně responzivní, takže si ji můžete zobrazit i na mobilních telefonech. V mapě máte možnost přepínání mezi jednotlivými znečišťujícími látkami (suspendovanými částicemi PM10 a PM2,5, přízemním ozonem (O3), oxidem siřičitým (SO2), oxidem dusičitým (NO2) či oxidem uhelnatým (CO)). Zároveň je pro některé látky k dispozici několik časových agregací (hodinová data, 24h data). Mapové podklady jsou k dispozici jako silniční a jako terénní mapa.

V mapě je také možnost přepínání mezi zobrazením tzv. absolutního gradientu či kategorické barvy. U absolutního gradientu je automaticky stanici s aktuálně nejvyšší koncentrací přiřazena tmavě červená barva, stanici s nejnižší hodnotou bílá barva a vytvoří se takto gradient. Výhodou tohoto zobrazení je možnost na první pohled srovnat hodnoty na jednotlivých stanicích. Tmavě červená barva však nemusí znamenat vysokou hodnotu, znamená pouze vysokou hodnotu v kontextu aktuálních hodnot. Stejně tak bílá barva nemusí znamenat nízkou hodnotu, ale znamená pouze nejnižší aktuálně měřenou hodnotu. U kategorického zbarvení se stanice zbarví podle toho, do jakého intervalu koncentrace spadá. Tímto způsobem lze lépe hodnotit absolutní hodnoty, ale není možné srovnat hodnoty na dvou stanicích, pokud spadají obě svými koncentracemi do stejného intervalu koncentrace.

Do budoucna plánuje ČHMÚ mapu rozšířit o interaktivní tabulku hodnot či grafy koncentrací z posledních 24 h.

Mapu najdete zde:

Více informací naleznete zde.

Redakčně upraveno.