Česko splnilo pravidlo n+3 a nepřijde o peníze z fondů EU

| zdroj: MMR ČR0

penize1.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Všechny české operační programy splnily za letošní rok důležité pravidlo n+3 a nemusejí tak vracet peníze zpět do evropského rozpočtu. Podle tohoto pravidla mají členské státy povinnost do tří let vyčerpat dotace přidělené v daném roce - to znamená, že se již Česku podařilo vyčerpat celou alokaci z let 2014 až 2017 ke konci srpna 2020.

„Veškeré peníze zůstanou v České republice a budou využité na rozvoj naší země. Pravidlo n+3 jsme splnili u všech programů už třetí rok po sobě, což ukazuje, že se nám fondy EU nadále daří čerpat úspěšně,“ sdělila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. „V dodržení pravidla si nejlépe vedl Program rozvoje venkova následovaný Operačním programem Zaměstnanost,“ dodala ministryně.

Česká republika má v programovém období 2014–2020 k dispozici až 624 miliard korun. Jen za rok 2020 bylo ke konci srpna příjemcům proplaceno 68,0 miliard korun a Evropská komise byla požádána o proplacení téměř 64 miliard korun. Navíc se schválilo přes 53 tisíc nových projektů (z toho téměř 46 tisíc v Programu rozvoje venkova) za dalších 73,4 miliard korun. Peníze ze současného období 2014-2020 je možné čerpat až do konce roku 2023.

Pravidlo n+3 ovlivňuje časovou způsobilost výdajů. V praxi to znamená, že například finanční prostředky alokované pro členský stát pro rok 2017, musí být reálně vyčerpány nejpozději do tří let - tj. do konce roku 2020. Toto pravidlo je klíčové pro přípustnou dobu realizace projektu a jeho finanční vypořádání. Rok 2020 byl třetím rokem, kdy na úrovni všech programů muselo dojít ke splnění pravidla n+3.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Nadace partnerství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.