9. 3. 2019  |  Odpady  |  Autor: Hana Tomášková

Česká republika nechce být skládkovou velmocí

Češi vyprodukovali v roce 2017 celkem 5,69 mil.tun komunálního odpadu. Z toho téměř polovina (45,4 %) skončila na skládkách. Materiálově využitých bylo 37,5 procenta komunálních odpadů a energeticky 12 procent. Skládkování je ale podle České informační agentury životního prostředí (CENIA) nad evropským průměrem a recyklace naopak pod ním.

Kde končí komunální odpad?

Skládky

45,4%

Materiálové využití

37,53%

Energetické využití

Spalování

0,06%

Celkem

5,69 mil. tun

Podíl využitých odpadů

49,57%

Ministerstvo životního prostředí v novém zákonu o odpadech navrhuje dvojí způsob platby – buď jako dosavadní roční poplatek za občana, nebo podle toho, kolik odpadu vyprodukuje. Záležet bude na obci, jaký způsob zpoplatnění občana za nakládání s odpady zvolí.

Obec mohla občanovi účtovat roční poplatek ve výši maximálně 1000 korun. Po změnách se částka zvýší o 100 korun (inflace). Vzniká možnost platit poplatek za svoz i měsíčně. Nový systém zvaný PAYT (což znamená „Pay as you throw“ – „Zaplatíš, kolik vyhodíš“ ) a a s ním související „Door to door“ („Sběr ode dveří ke dveřím“), účtuje podle množství, respektive hmotnosti či objemu nebo jejich kombinace.
V roce 2035 by Česko podle nových evropských cílů mělo 10 procent komunálních odpadů skládkovat a 65 procent recyklovat.

Ministerstvo chce přimět obce, aby svým občanům poskytlo veškeré možné podmínky k třídění odpadu. Obce, které se do nového systému nakládání s odpady zapojí, mohou dostat dotace např. na pořízení dalších kontejnerů na tříděný odpad. Za netřídění odpadu naopak hrozí vysoké pokuty.

Obcím se navýší také poplatky za skládkování. Díky nově zavedeným systémům by ale již obce neměly doplácet za odpad pro občany.

Příklad cen za svoz odpadů v roce 2018 v Pardubickém kraji

Město