Brzy stoletá chemička modernizuje výrobu a investuje do ekologických opatření

| autor: Pardubický kraj0

Brzy stoletá chemička modernizuje výrobu a investuje do ekologických opatření

Jak se rozvíjí jeden z největších exportérů a zaměstnavatelů Pardubického kraje, se při návštěvě v podniku přesvědčil 1. náměstek hejtmana Roman Línek.

Synthesie v současné době zaměstnává 1600 lidí, ale v celém jejím areálu Semtín a Rybitví pracuje dohromady 120 firem s přibližně 4500 zaměstnanci. Synthesie zde postupně opravuje místní komunikace a objekty, zajišťuje čištění odpadních vod a další služby, například ostrahu areálu.

„Uvítal jsem, že tady máme stabilní firmu, která dává lidem práci se mzdami nad krajským průměrem, modernizuje výrobu, která jde z 80 procent na export a navíc je dlouholetým sponzorem řady kulturních a sportovních aktivit a institucí v kraji. Zejména pro obyvatele Pardubic a okolí je důležité, že se zcela změnil pohled na ekologii, a jen za posledních pět let šly dvě miliardy do ekologických projektů,“ řekl Roman Línek. Příkladem je rekonstrukce teplárny podniku nebo biologická čistírna odpadních vod. Za rok a půl od minulé návštěvy vicehejtmana firma v podniku investovala za 700 milionů korun.

Generální ředitel Synthesie Josef Liška představil náměstkovi hejtmana dvě moderní výroby – nitrocelulózy ve velkoobjemových autoklávech za 200 milionů korun a vitamínu D2 v malém výrobním provozu. Zatímco nitrocelulózu vyrábí Synthesie jako jediná v republice a ročně produkuje několik tisíc tun, u vitamínu D2 je zdejší podnik jediným pro Evropu a Ameriku a výsledný produkt tvoří za rok jen několik set kilogramů. „Jediným dražším výrobkem v poměru k váze je u nás přípravek, který se používá do léků na rakovinu prsu. Ten dodáváme farmaceutickým firmám,“ sdělil Josef Liška.

V některých částech podniku jsou patrné i historické etapy jeho výstavby. Také na nitrocelulóze jsou vedle těch moderních ještě objekty z 20. a 40. let., které do budoucna čeká rekonstrukce. „V posledních letech jsme přijali velkou řadu bezpečnostních opatření, která se nedají s předcházejícími lety vůbec srovnat,“ informoval Romana Línka Josef Liška. Na místě, kde v roce 2012 došlo k nekontrolovatelnému rozkladu s náhlým výronem nitrózních plynů, který naštěstí nikoho nezranil, ale provázel ho viditelný oranžový mrak, představil řadu preventivních opatření, která zamezí vzniku podobné situace.

Roman Línek se informoval také o stavu dlouhodobých ekologických zátěží, které řeší stát. Podíval se na místo, kde byla už v roce 2014 odtěžena laguna betasmoly, a kde nyní už bujně roste tráva. Další laguna, tentokrát železitých kalů, byla odtěžena a její sanace dokončena na konci loňského roku. Celkem byl areál společnosti Synthesia zbaven bezmála 200 tisíc tun odpadů obsahujících těžké kovy, anilin a řadu dalších látek s nebezpečnými vlastnostmi, a bylo vyčištěno území o celkové ploše přibližně 2,6 hektarů. V současné době zbývají ještě některé lokality k dořešení a sanaci, bezprostřední ohrožení okolí ale dle pravidelného monitoringu nehrozí a firma další postup stanoví po vyhodnocení analýzy rizik.

Představení nových bezpečnostních opatření u zásobníků odpadních kyselin

Exkurze do výrobny vitamínu D2

Jeden z kroků při výrobě vitamínu D2