Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Brzy stoletá chemička modernizuje výrobu a investuje do ekologických opatření

| autor: Pardubický kraj0

Brzy stoletá chemička modernizuje výrobu a investuje do ekologických opatření

Jak se rozvíjí jeden z největších exportérů a zaměstnavatelů Pardubického kraje, se při návštěvě v podniku přesvědčil 1. náměstek hejtmana Roman Línek.

Synthesie v současné době zaměstnává 1600 lidí, ale v celém jejím areálu Semtín a Rybitví pracuje dohromady 120 firem s přibližně 4500 zaměstnanci. Synthesie zde postupně opravuje místní komunikace a objekty, zajišťuje čištění odpadních vod a další služby, například ostrahu areálu.

„Uvítal jsem, že tady máme stabilní firmu, která dává lidem práci se mzdami nad krajským průměrem, modernizuje výrobu, která jde z 80 procent na export a navíc je dlouholetým sponzorem řady kulturních a sportovních aktivit a institucí v kraji. Zejména pro obyvatele Pardubic a okolí je důležité, že se zcela změnil pohled na ekologii, a jen za posledních pět let šly dvě miliardy do ekologických projektů,“ řekl Roman Línek. Příkladem je rekonstrukce teplárny podniku nebo biologická čistírna odpadních vod. Za rok a půl od minulé návštěvy vicehejtmana firma v podniku investovala za 700 milionů korun.

Generální ředitel Synthesie Josef Liška představil náměstkovi hejtmana dvě moderní výroby – nitrocelulózy ve velkoobjemových autoklávech za 200 milionů korun a vitamínu D2 v malém výrobním provozu. Zatímco nitrocelulózu vyrábí Synthesie jako jediná v republice a ročně produkuje několik tisíc tun, u vitamínu D2 je zdejší podnik jediným pro Evropu a Ameriku a výsledný produkt tvoří za rok jen několik set kilogramů. „Jediným dražším výrobkem v poměru k váze je u nás přípravek, který se používá do léků na rakovinu prsu. Ten dodáváme farmaceutickým firmám,“ sdělil Josef Liška.

V některých částech podniku jsou patrné i historické etapy jeho výstavby. Také na nitrocelulóze jsou vedle těch moderních ještě objekty z 20. a 40. let., které do budoucna čeká rekonstrukce. „V posledních letech jsme přijali velkou řadu bezpečnostních opatření, která se nedají s předcházejícími lety vůbec srovnat,“ informoval Romana Línka Josef Liška. Na místě, kde v roce 2012 došlo k nekontrolovatelnému rozkladu s náhlým výronem nitrózních plynů, který naštěstí nikoho nezranil, ale provázel ho viditelný oranžový mrak, představil řadu preventivních opatření, která zamezí vzniku podobné situace.

Roman Línek se informoval také o stavu dlouhodobých ekologických zátěží, které řeší stát. Podíval se na místo, kde byla už v roce 2014 odtěžena laguna betasmoly, a kde nyní už bujně roste tráva. Další laguna, tentokrát železitých kalů, byla odtěžena a její sanace dokončena na konci loňského roku. Celkem byl areál společnosti Synthesia zbaven bezmála 200 tisíc tun odpadů obsahujících těžké kovy, anilin a řadu dalších látek s nebezpečnými vlastnostmi, a bylo vyčištěno území o celkové ploše přibližně 2,6 hektarů. V současné době zbývají ještě některé lokality k dořešení a sanaci, bezprostřední ohrožení okolí ale dle pravidelného monitoringu nehrozí a firma další postup stanoví po vyhodnocení analýzy rizik.

Představení nových bezpečnostních opatření u zásobníků odpadních kyselin

Exkurze do výrobny vitamínu D2

Jeden z kroků při výrobě vitamínu D2

Úvodní foto: ilustrační/ Pixabay

  Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

  Okomentovat

  Partneři

  Vodárenství
  Sovak
  Zdravá města
  ABPlast
  Satturn
  Meva a.s.
  Fair Care
  Wasten
  JRK
  SKS
  Ecobat
  Nadace Partnerství
  Adapterra Awards
  Teplárna ČB
  EkoWATT
  Solární asociace
  AKU-BAT
  Sensoneo
  I-tec
  SmVaK Ostrava
  Energie AG
  Den malých obcí
  Zlatý erb
  Denios
  Syba
  PSAS
  Rema