Brno: Vodojemy na Tvrdého, město chce zpřístupnit celý areál

| zdroj: Brno0

Brno: Vodojemy na Tvrdého, město chce zpřístupnit celý areál

V areálu při ulici Tvrdého jsou celkem tři podzemní vodojemy. Do všech původně vedly jen šachty nebo žebříky. Sloužily jako zásobárna pitné vody a tím pádem bylo potřeba, aby se tam dostali jen lidé, kteří měli na starosti obsluhu a údržbu vodojemů. Aby bylo možné otevřít prostory, od roku 1997 nevyužité, veřejnosti, je nutné z hlediska bezpečnosti vybudovat hlavně nové vstupy. Kvůli bezpečnosti je potřeba, aby v každém z vodojemů byl navíc i nouzový východ. Vyřešit se musí nasvětlení, sociální zařízení atd. Ve zpřístupněných vodojemech by mohl vzniknout nejen prostor pro prohlídky, ale také třeba muzeum vodárenství. V úvahách se objevuje i možnost jeden z vodojemů opět zatopit a prohlídku prostor absolvovat na lodičkách.

Do prvního vodojemu zbudovalo město technický vstup loni, takže se dá využít k mimořádným prohlídkám. Bez nouzového východu a dalších atributů jej ale nelze zpřístupnit plnohodnotně. Zájem lidí o prostory je přitom enormní, stovky vstupenek na prázdninové prohlídky zmizely během několika minut. Informace o termínech prohlídek jsou na www.brnenske-podzemi.cz.

Tři vodojemy pod Žlutým kopcem mezi ulicemi Tvrdého a Tomešovou vznikly na přelomu 19. a 20. století podle projektu anglického stavitele Thomase Docwryho. Dva z nich jsou postaveny z červených pálených cihel bez použití oceli, dřeva nebo železobetonu, třetí, nejmladší vodojem patrně z roku 1910 pak tvoří dvě betonové nádrže. Celkem měly tyto vodárenské objekty objem více než 20 tisíc kubických metrů a čerpala se do nich voda z úpravny v Pisárkách. Z provozu byly odstaveny až v roce 1997, od té doby jsou prázdné a zakonzervované. V roce 2019 Ministerstvo kultury prohlásilo soubor staveb „Historický vodárenský areál“ za kulturní památku.

Foto: zdroj Brno