Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Brno: Spolupráce s VUT na poli energetiky posílí partnerství veřejného a soukromého sektoru s akademickou sférou

| zdroj: Brno0

800px-Chladící_věže_Dukovany_-_panoramio
zdroj: wikimedia.org

Město a dvě jeho energetické firmy, Teplárny Brno a SAKO Brno, uzavřely s Vysokým učením technickým v Brně memorandum o spolupráci v oblasti energetického sektoru a trvale udržitelného rozvoje. Ve středu (5. března) jej všechny strany podepsaly.

„Energetika je pro město Brno jednou z priorit. Mezi naše základní cíle patří stabilní dodávky tepla ze sítě Tepláren Brno za sociálně udržitelné ceny, energetická soběstačnost a zbavení se závislosti na zemním plynu. Kromě větší energetické bezpečnosti jde také o příspěvek k dosažení klimatické neutrality na úrovni města. Příkladem tohoto trendu jsou dvě velké investice: nový kotel na spalování dřevní štěpky, jehož zkušební provoz by měl začít již letos, a plánovaný horkovod z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna,“ uvedl náměstek primátorky města Brna pro oblast energetiky Robert Kerndl.

„Zvláště u horkovodu, který je úzce spojen s dostavbou bloků v Dukovanech, se ukazuje, že kromě interních technických kapacit bude zapotřebí zapojení odborných externích subjektů. Spolupráce s Vysokým učením technickým v Brně, kde vznikl nový studijní obor Jaderná energetika, by tak měla být velmi přínosná. Slibujeme si od ní možnost využití technické podpory, participaci na aplikovaném výzkumu, ale i budování personálního zázemí prostřednictvím spolupráce se studenty a výchovy budoucích talentů. Nicméně okruh témat, jimiž se společně budou město Brno, jeho dvě společnosti a VUT zabývat, je daleko širší,“ řekl předseda představenstva Tepláren Brno Jiří Herman.

„Spoluprací s Vysokým učením technickým v Brně propojujeme akademickou sféru s praxí. Nyní například společně pracujeme na projektu zužitkování zbytkového odpadu po energetickém využití (tzv. škváry) ve stavebnictví, čímž plánujeme šetřit neobnovitelné surovinové zdroje a snižovat uhlíkovou stopu společnosti. Jako inovativní firma se dlouhodobě soustřeďujeme na automatizaci procesů a právě kooperace s Vysokým učením technickým naše snahy zintenzivňuje a zároveň přibližuje k přechodu na cirkulární ekonomiku ve využívání odpadů.Tímto partnerstvím rovněž podporujeme rozvoj odborných dovedností budoucích specialistů v oblasti energetického využívání odpadů a moderního odpadového hospodářství. Spolupráce se studenty a mladými odborníky nám umožňuje přenášet nejnovější vědecké poznatky do praxe a zároveň pomáhá vychovávat novou generaci expertů zaměřených na udržitelné nakládání s odpady a inovace v této oblasti,“ oznámil předseda představenstva SAKO Brno Pavel Urubek.

Za město Brno patří mezi hlavní témata spolupráce podpora udržitelného rozvoje, zejména v oblasti dekarbonizace, dále efektivní využívání surovinových zdrojů a energetická bezpečnost. Tyto cíle chce město naplňovat prostřednictvím městských společností ve spolupráci s akademickou sférou.

Vysoké učení technické v Brně deklaruje, že mezi témata spolupráce patří zejména prohloubení partnerství mezi soukromým a veřejným sektorem a akademickou sférou. Cílem je přenos a aplikace vědeckých poznatků do praxe, a to prostřednictvím účasti na výuce, odborných stáží, vedení závěrečných prací či podpory průmyslových doktorátů.

Spolupráce s městem v energetice je jednou z konkrétních priorit, kterým se na naší univerzitě dlouhodobě věnujeme. Vnímáme přitom význam energetiky nejen z technického hlediska, ale i z pohledu environmentální udržitelnosti. Ve výzkumu v této oblasti se zaměřujeme mimo klasickou energetiku rovněž na obnovitelné zdroje a akumulaci energie, vodíkové technologie, ale také na udržitelné a sekundární využití odpadů i zbytkových energií při jejich zpracování. S městem Brnem, Teplárnami Brno a společností SAKO Brno nás pojí dlouholetá spolupráce, jejímž nejnovějším příkladem je podpora projektu horkovodu z Dukovan do Brna, kde spolupracujeme na hledání a posuzování efektivního technického řešení a jeho ekonomického potenciálu. V různých pracovních skupinách města Brna se mimo jiné podílíme na formulování energetické strategie města, na řešení uplatnění vodíkových technologií pro využití v městské dopravě a rovněž spolupracujeme na rozvoji infrastruktury pro elektromobilitu ve městě. Podepsané memorandum je vyjádřením vnímání potřeby a užitečnosti vzájemné podpory a také efektivnosti dosavadní spolupráce,“ doplnil rektor VUT v Brně Ladislav Janíček.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj
ZEVO Písek
Logo SKS
Meva