Brno sníží produkci odpadu o 1600 tun, poskytne kompostéry a podpoří re-use nábytku

| zdroj: Město Brno0

Brňané se můžou od nového roku zastavit v Saku pro nový kompostér. A nepotřebné věci zavést do jednoho ze tří určených sběrných středisek. Tím umožní jejich nové využití například v sociálních bytech.

Pro Brňany bude nakoupeno celkem 3 tisíce kompostérů, o které si budou moci v průběhu příštího roku požádat a vyzvednout ve společnosti Sako. Díky tomu si biologicky rozložitelný odpad budou zpracovávat přímo doma uživatelé kompostéru, nezatíží tak komunální odpad.

Projekt Druhý život (RE-USE) podporuje opětovné využití starých, ale stále funkčních věcí, které už doma lidé nepotřebují. Díky němu lze snadno prodloužit život věcem, které jinak bezmyšlenkovitě končí v popelnicích.

Pomocí pořízení svozového vozidla se zvýší množství odevzdaného nepotřebného nábytku. Ten pak bude odvezen do centrálního skladu a rozdáván třeba do sociálních bytů. Zatím budou vybavena kontejnery projektu RE-USE tři sběrná střediska, kam lidé mohou věci zavézt.

Produkce komunálního odpadu od občanů by se tím měla celkově snížit o téměř 1600 tun ročně. Celkové náklady obou projektů převyšují 10 milionů korun včetně DPH. Celkem 85 % výdajů by měla pokrýt dotace z Ministerstva životního prostředí. Město by pak mělo na projekt vyčlenit 1 562 100 korun ze svého rozpočtu.

Foto: brno.cz