Brno prověří další možnosti čisticího systému na přehradě

| zdroj: Brno0

Brno prověří další možnosti čisticího systému na přehradě

Na zlepšování kvality vody v přehradě Brno spolupracuje s Jihomoravským krajem a Povodím Moravy. Další nastavení tohoto systému prověří projektová dokumentace, kterou si město nechá zpracovat.

Nyní je v Brněnské přehradě umístěno 15 míchacích a 5 aeračních věží. Nejprve je nutné posoudit funkčnost současného čisticího systému. Na základě provedené projektové dokumentace se pak rozhodne, zda je současný stav dostačující, nebo zda bude nutné některé aerační věže vyměnit za míchací, případně navýšit počet míchacích věží. Všechny tyto varianty se zváží z hlediska náročnosti změn, předpokládané výše potřebných finančních prostředků na samotnou realizaci a ekonomiky provozu. Například v loňském roce stál provoz 4,9 milionu korun. Výše částky se však může lišit v závislosti na počasí.

Od roku 2010 se daří držet čistou přehradu, s výjimkou roku 2018, kdy panovaly abnormálně vysoké teploty. Stále se ale najdou místa, kde by se mohl systém čištění ještě více podpořit. Jedním z nich je například Rakovecká zátoka.

Předpokládaná cena veřejné zakázky na výběr zhotovitele a zpracování projektové dokumentace je 1,3 milionu korun včetně DPH.  Veřejná zakázka bude hrazena z finančních prostředků města Brna s tím, že v současné době probíhají jednání o možnosti jejího spolufinancování i ze strany Jihomoravského kraje.

Foto: zdroj město Brno