Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

V březnu mohou obyvatelé Brna získat kompostér zdarma

| zdroj: SAKO Brno0

V březnu mohou obyvatelé Brna získat kompostér zdarma
„Cílem projektu je podpořit správné nakládání s biologicky rozložitelnými odpady, omezit jejich podíl ve směsném komunálním odpadu a představit kompostování jako nejvhodnější způsob jejich využití. Uvědomujeme si, že domácí kompostování je nejekologičtější a nejekonomičtější způsob zpracování bioodpadu,“ sdělil první náměstek primátorky Petr Hladík.
V roce 2020 proběhne již třetí kolo rozdávání kompostérů pro občany. „V předcházejících dvou výzvách byl o kompostéry velký zájem a nás těší, že můžeme projekt realizovat i v tomto roce a významně podpořit odpovědné nakládání s odpady,“ uvedl předseda představenstva SAKO Brno Filip Leder. Pokud občané nemají možnost kompostování, mohou bioodpad zdarma odevzdávat do jakéhokoliv sběrného střediska odpadů, po celém Brně je jich provozováno třicet sedm. Ze sběrných středisek je bioodpad svážen do Centrální kompostárny Brno, kde je dále zpracován a využíván k výrobě certifikovaných kompostů a substrátů.
V Brně probíhají projekty na předcházení vzniku odpadu již několik let. Řadí se mezi ně například projekty Re-Use, Re-Nab, Retro-Use, Re-Tex a Jsem zpět. Cílem je opětovné využití starých, ale stále funkčních věcí, které už doma lidé nepotřebují. „Projekty na předcházení vzniku odpadů ideálně doplňují systém nakládání s odpady ve městě Brně. Ten je ojedinělý nejen tím, že brněnské odpady jsou u nás materiálově i energeticky využívány, ale také množstvím sběrných středisek, která mohou občané bezplatně využívat,“ řekl předseda představenstva SAKO Brno Filip Leder.
Informace o projektu „Brno kompostuje“
Občané si mohou vybrat ze dvou velikostí kompostérů, větší o objemu 1000 l nebo menší o objemu 600 l. Žádosti bude možné podávat od 2. března na webové stránce www.brnokompostuje.cz. Kompostéry budou vydávány během dvou víkendů v březnu v areálu společnosti SAKO Brno na Jedovnické ulici 2.
Žadatel o kompostér musí splňovat následující podmínky:
• žadatel je fyzická osoba starší 18 let,
• kompostér musí být umístěn a řádně využíván na území města Brna,
• žadatel musí absolvovat školení o kompostování formou e-learningu (na www.brnokompostuje.cz),
• žadatel neobdržel kompostér zdarma v předchozím kole.
Postup, jak kompostér získat:
• na www.brnokompostuje.cz si přečíst informace o kompostování a správně odpovědět požadované otázky,
• vyplnit osobní údaje, adresu umístění kompostéru, vybrat si typ kompostéru a datum vyzvednutí,
• odeslat žádost,
• na uvedenou emailovou adresu vám bude doručeno potvrzení o přijetí vaší žádosti s informacemi k vyzvednutí kompostéru.
Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert