Brniště na Českolipsku zásadně promění odpadové hospodářství

| zdroj: TZ JRK0

JRK.jpg
zdroj: JRK

Obec Brniště kompletně proměňuje odpadové hospodářství. Zavádí do něj takzvané chytré technologie jako je například evidence jednotlivých výsypů, takzvaný PAYT systém či jedinečné lisy na odpad a další. Hospodaření s odpady bude v obci výrazně efektivnější. Již nyní technologické novinky přináší významné úspory – došlo například k výraznému zvýšení vytříděnosti odpadů.

Díky technologiím, které obec zavedla, snížila množství komunálního odpadu o 30 kilogramů na občana, vytřídila o 20 tun papíru a plastu více než v minulém roce a výrazně navýšila odměnu od organizace EKO-KOM. Co za tím je? Zásadně tomu pomohlo zavedení evidenčního systému. Ten umí s pomocí mobilních terminálů načítat prostřednictvím QR kódů naplněnost popelnic i druhy odpadů. Díky tomu samospráva obce ví, co nádoby s odpadem obsahují a může tak optimalizovat obecní odpady.

V rámci proměny odpadového hospodářství pak v Brništi:

- spouští pohodlný systém sběru tříděného odpadu takzvaně od dveří pro plast, papír, kartony a sklo. Obec proto pořídila občanům s pomocí dotace z Operačního programu Životní prostředí 1420 sběrných nádob. Ty budou označeny plastovými QR kódy a pracovníci obce je budou svážet na sběrný dvůr.

- připravují zavedení evidence jednotlivých výsypů a celkového objemu odpadů. To bude možné díky tomu, že budou sběrné nádoby vybaveny RFID (radiofrekvenčními) čipy, které budou propojené s evidenčním systémem ECONIT. Bude tak možné dále upravit frekvenci svozů.

- vybavuje sběrný dvůr dvoukomorovými lisy na odpad. Ten bude moci Brniště dále výhodně prodávat jako komoditu, například jako PET lahve či plechovky.

- chystají spuštění takzvaného PAYT systému (z anglického pay as you throw, tedy zaplať, kolik vyhodíš), který nastaví poplatky podle skutečně vytříděného odpadu.

„Nové technologie v odpadovém hospodářství, které jsme zavedli, se rychle promítly do vyšší efektivity nakládání s obecními odpady,“ uvádí Michal Vinš, starosta obce a dodává: „Věříme, že díky dalším plánovaným novinkám, budou úspory ještě vyšší a vytřídíme i podstatně více odpadu. Naopak komunálního odpadu a bioodpadů bude méně. Naše obec také bude lépe připravena na novou odpadovou legislativu.“

jrk_graf.jpg

Chytrá evidence

Evidenční systém, který obec zavedla, se jmenuje ECONIT. Funguje jednoduše; jeho hardwarová část představuje nástroj na sběr dat – tedy mobilní terminál, který načítá QR kódy, a ta softwarová zase pracuje s daty. Technologie je přizpůsobená přesně na míru obce Brniště. Obci pomáhá při přeměně odpadového hospodářství – jako komplexní partner – společnost JRK.

O společnosti JRK Česká republika:

Firma nabízí nápaditá řešení, jak zlepšit nakládání s odpady. Má tři hlavní poslání: zvýšení míry třídění, předcházení vzniku odpadu a snížení množství směsného komunálního odpadu. Aby toho dosáhla, tak nabízí komplexní partnerství a řešení na míru pro každou obec. Více najdete na www.meneodpadu.cz