Bilance roku 2020 a výhled na rok 2021 pohledem Českého plynárenského svazu

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Český plynárenský svaz0

plyn.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Český plynárenský svaz hodnotí uplynulý rok 2020 a přináší náhled na rok 2021.

Rok 2020 pohledem Českého plynárenského svazu

I přes naše obavy pramenící z pandemické situace a slabší zimy hodnotíme rok 2020 jako uspokojivý, bez dramatických dopadů do hospodaření plynárenských společností. Propad spotřeby u velkých odběratelů byl totiž částečně kompenzován odběrem domácností, kde se projevil „efekt home office“.

V rámci profesního fungování se plynárenským firmám podařilo zavést flexibilní organizační opatření a díky nim zvládnout většinu plánovaných projektů i přes přijatá omezení. Jako klíčovou událost tohoto roku lze označit navázání spolupráce s Teplárenským sdružením ČR za účelem podpory přechodu tepláren na zemní plyn. Za zmínku stojí i rozvoj plynové mobility v ČR, kterému Český plynárenský svaz věnuje velkou pozornost. Vedle rostoucího počtu vozidel na CNG je zaznamenán i zájem o LNG. Jeho potvrzením je mj. memorandum o spolupráci, které za plynárenství podepsal Český plynárenský svaz se ŠKODA AUTO.

Co lze očekávat v roce 2021

Rok 2021 bude rokem změn velké energetické legislativy. Má být představen návrh nového energetického zákona, schválen zákon o podpoře obnovitelných zdrojů energie a řada dalších. Zásadní strategické normy budou předkládány na půdě EU. Plynárenství musí potvrdit klíčový význam plynu v budoucím energetickém mixu jak z pohledu stabilního a stabilizujícího zdroje energie, tak z pohledu razantního snižování emisí. Velmi praktickým tématem příštího roku v České republice bude zahájení konkrétních realizací přechodu prvních uhelných tepláren na plyn tak, aby zvládly nové ostré emisní limity, které začnou platit již 1. ledna 2023.