Během jednoho roku ČEZ zprovoznil sto rychlodobíjecích stanic pro elektromobily

| autor: Solární novinky0

Během jednoho roku ČEZ zprovoznil sto rychlodobíjecích stanic pro elektromobily

Dalších téměř 60 stanic umožňuje normální, tedy pomalejší dobíjení. V Česku je nyní v provozu celkem zhruba 400 dobíjecích stanic od různých provozovatelů.

Dotace pro rychlonabíjení elektromobilů

Ministerstvo dopravy chce během příštích čtyř let podpořit z operačního programu Doprava vybudování okolo 500 dalších rychlodobíjecích stanic po celé zemi.

Náklady na vybudování jedné rychlodobíjecí stanice se pohybují okolo jednoho milionu korun. Podle mluvčího ČEZ Romana Gazdíka firma síť buduje s vizí návratnosti v budoucnu. Tento ekonomický model by se mohl začít vyplácet někdy mezi lety 2025 až 2030.

"Počet elektromobilů na českých silnicích dynamicky roste a momentálně se blíží třítisícové hranici. Evropa vidí v elektromobilitě budoucnost dopravy, takže s výstavbou veřejné dobíjecí infrastruktury nemá smysl otálet. Do konce roku chceme překonat hranici celkových 200 stanic v naší síti," uvedl člen představenstva a ředitel divize obchod a strategie ČEZ Pavel Cyrani.

Růst zájmu o elektromobily

Díky hustší dobíjecí infrastruktuře i širší nabídce automobilek by se příští rok podle Cyraniho mohlo v Česku prodat 3000 elektromobilů, jejich počet by se tak zdvojnásobil. Do roku 2030 by pak v Česku mohlo jezdit až půl milionu elektromobilů.

ČEZ odhaduje, že se letos objem elektřiny odebrané na všech jeho stojanech posune k 1,5 milionu kilowatthodin, tedy o polovinu více než loni. Příští rok podle odhadů odběr výrazně přesáhne dva miliony kilowatthodin, což je například ekvivalent 40 tisíc, respektive 50 tisíc plných dobití elektromobilu střední třídy.

Prodej aut s hybridním pohonem stoupl v pololetí o 93 procent. Prodej nových elektromobilů na českém trhu v prvním pololetí stoupl o pětinu na 324 aut s čistě elektrickým pohonem. Prvenství drží Nissan s prodejem 87 aut, následují BMW a Volkswagen, které prodaly shodně 66 vozů. Na dalších místech skončily Hyundai (40) a Tesla (36).

Zdroj: SolarniNovinky.cz

Foto: ČEZ