Audit potvrdil, že Kraj Vysočina i jeho příspěvkové organizace dobře hospodaří s energií

| zdroj: Kraj Vysočina0

elektrina6.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Koncem října 2020 provedla akreditovaná certifikační společnost BUREAU VERITAS dozorový audit Kraje Vysočina a jeho vybraných příspěvkových organizací dle normy ČSN EN ISO 50001:2012 Systémy managementu hospodaření s energií.

Auditoři posuzovali celkové nastavení a funkčnost systému a ve svých závěrech zhodnotili velmi kladně úroveň a progres ve zlepšování zavedeného systému managementu hospodaření s energií u kraje i jeho organizací. Kraj Vysočina a jeho příspěvkové organizace mají ve správě téměř 800 budov.

Předmětem posuzování bylo všeobecné nastavení systému managementu, odpovědnost vedení, existence postupů pro snižování energetické náročnosti a jejich efektivnost, energetická politika, úroveň zavedení systému managementu a uplatňování v praxi, dodržování právních předpisů a dalších požadavků, zda je proces řešení nápravných opatření funkční a zda je zaveden kontrolní mechanizmus. „Kraj před rokem získal poprvé tento certifikát a dozorový audit potvrdil, že nastavené procesy probíhají správně.  Udělený certifikát nás zavazuje k dalšímu zlepšování a hledání potenciálu úspor v této oblasti. Pro platnost certifikátu, který vyprší v roce 2022, budeme muset za rok opět prokázat splnění vyžadovaných kritérií normy. Potěšilo mě, že došlo k obhájení certifikátu a zároveň, že ze strany auditorů bylo kladně hodnoceno on-line školení o povědomí hospodaření s energií pro zaměstnance kraje a existující systém sledování spotřeb v budovách ve vlastnictví kraje,“ zhodnotil průběh auditu náměstek hejtmana pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla.