Aktivní doprava aneb zapojte se do výzvy Do práce na kole. Registrace je otevřená do 7. května

| autor: Hana Tomášková| zdroj: dopracenakole.cz0

cyklista2.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Jedenáctý ročník květnové výzvy Do práce na kole začal již 1. května, noví účastníci se ale mohou hlásit až do 7. května. Po celý měsíc se budou zapojení aktéři nejen do práce, ale třeba i do přírody dopravovat “na vlastní pohon”.

Úprava pravidel podle aktuální pandemické situace

Už loni jsme s ohledem na pandemickou situaci poprvé upravili pravidla tak, aby se účastníkům počítaly nejen cesty do práce a z ní, ale i cesty do přírody, na nákup nebo třeba se psem. Kromě změny dopravních návyků tak chceme motivovat k pravidelnému pohybu na čerstvém vzduchu,” říká koordinátor výzvy Jan Haruda z pořádajícího spolku AutoMat.

Výjimečnost ale nespočívá jen v úpravě pravidel, ale především v rekordním počtu zapojených účastníků a účastnic. Ti překonali i čísla z doposud nejúspěšnějšího roku 2019 (19 576 registrací).

Více kol, méně aut

Aktivní a udržitelná dopravu je klíčovým tématem dnešní doby. V popředí zájmu zúčastněných jsou ekologické dopady akce stejně tak jako potřeba aktivně tráveného času.

Během posledních měsíců se v Praze zvýšil počet cest vykonaných na kole o víc než 30 % oproti roku 2019. Lidé jsou na kole flexibilnější, lépe si drží bezpečný odstup a pohybem posilují také svou imunitu a zlepšují i psychickou kondici. Navíc na silnicích také kvůli častější práci z domova ubylo aut, a provoz je tak i z pohledu cyklistů klidnější a bezpečnější ”, dodává Anna Kociánová z AutoMatu. A právě častější využívání kola a chůze se odrazilo i na rekordní účasti v květnové výzvě.

Do práce na kole mění města

Výzva Do práce na kole má i reálné dopady na zapojená města. “Ze závěrečného dotazníku pro účastníky vyplývá, že velká většina z nich aktivní dopravu nevzdává ani po konci akce a alespoň několikrát týdně kolo nebo chůzi využije. Postupně se tak každoročně zvyšuje počet cyklistek a chodců v ulicích,” vysvětluje Anna Kociánová.

Změna způsobu chování obyvatel v oblasti dopravy by měla významný dopad na celkovou situaci ve městě, nicméně vyžaduje také kvalitní cyklostezky a dostatek míst k odkládání kol.

Podpora budování cykloinfrastruktury

Zásadní jsou anonymizovaná data o trasách účastníků, které spolek AutoMat využívá v jednání s městy o zlepšování infrastruktury pro pěší a cyklisty. “Z tzv. analýzy tras průjezdů poznáme, jak často a hojně cyklisté daným místem projíždějí, a můžeme to srovnat třeba s místy nejčastějších přestupků či nehod a hledat řešení. Tak například zjistíme, že se hodně cyklistů přepravuje do nové průmyslové zóny, kam nevede žádná cyklostezka,” doplňuje Jan Haruda. První výsledky datové analýzy udržitelné dopravy ve městech na základě dat z Do práce na kole zaznamenáte v Brně nebo Ostravě.

Nová appka

K snadnějšímu zaznamenávání vykonaných udržitelných cest a k vyššímu počtu získaných dat přispěje nová mobilní aplikace Do práce na kole, kterou pro AutoMat jako dar vyvinuli ve společnosti Ackee. “Do práce na kole je skvělý projekt, kterého se sami již několik let účastníme. Když hledáme nové kanceláře, tak jsou kolárna a sprcha podmínkou. Moderní města jsou přeplněná auty, a tak je podle mě cenná každá drobná pomoc v osvětě a propagaci alternativních způsobů dopravy. Vím, že municipalitám poskytujete data o pohybu cyklistů a řešíte nebezpečné úseky. Rád bych se dožil toho, že pohybovat se po našich městech na kole bude stejně bezpečné a samozřejmé jako třeba v Berlíně a Kodani,” říká Martin Půlpitel, ředitel společnosti Ackee.

Společná snídaně, cyklojízda i večírek

Součástí výzvy jsou i svačina a dvě snídaně pro účastníky a účastnice v Praze a další akce v regionech. Ve čtvrtek 3. června, na Světový den kola, pak výzva vyvrcholí Světovou cyklojízdou v Praze, kterou pořádá AutoMat spolu s Informačním centrem OSN v Praze. Závěrečný večírek s vyhlášením vítězů v jednotlivých kategoriích se uskuteční 17. června.

Registrace do 11. ročníku výzvy Do práce na kole je otevřená až do 7. května nawww.dopracenakole.cz.