Budovu firma LIKO-S vystavila za rekordních 27 dní. Nejedná se však o žádnou betonovu kostku, ale o tvarově složitou nízkoenergetickou dřevostavbu, která svým nevšedním vzhledem okamžitě upoutá pozornost. Celá fasáda je navíc osazena zelení, na terasu budovy navazuje retenční jezírko a pro provoz jsou využívány obnovitelné zdroje energie. Svým pojetím tak dokonale propojuje vnitřní prostory s okolní přírodou. Zároveň je budova maximálně funkční a vytváří příjemné prostředí pro zaměstnance firmy.
Cílem firmy LIKO-S bylo vytvořit inspirativní místo, které ukáže, že lze stavět budovy pozitivně působící na své okolí. Budovy, které jsou v souladu s přírodou, nezávislé na vnějších zdrojích ale zároveň dokáží velmi dobře plnit požadované funkce. LIKO-Noe prostřednictvím zelených fasád a retenční nádrže zadržuje vodu. Díky tomu bojuje se zvyšováním teplot a se vznikem tepelného ostrova. Zároveň pro provoz využívá pouze obnovitelné zdroje energie.
Administrativní budova LIKO-Noe je vývojovým centrem výrobní a stavební firmy LIKO-S, která sídlí ve Slavkově u Brna. Je složena ze dvou chodbou propojených částí, kterými jsou budova kanceláří o rozloze necelých 180 metrů čtverečních a betonová akustická komora o rozloze 50 metrů čtverečních.
Střechu a fasády stavby zčásti pokrývají rostliny, které dohromady zabírají plochu o rozloze 350 metrů čtverečních. To znamená, že výměra ozeleněné plochy se po výstavbě budovy LIKO-Noe zvětšila o přibližně 120 metrů čtverečních.
Mokřadní fasáda a střecha
Střecha betonové akustické komory a jedna z vnějších stěn budovy je navíc osázená druhy rostlin, které jsou schopné pročistit odpadní vodu vznikající v provozu. Mokřadní střecha a fasáda tvoří plochu 80 metrů čtverečních. Přečištěná voda je kontrolovaná v jímce. Pokud vyhovuje hygienickým požadavkům, využívá ji LIKO-S pro závlahu, splachování toalet nebo pro zásobování retenčního jezírka, které lemuje terasu budovy. Plocha jezírka má 440 metrů čtverečních. Jak zelená fasáda, tak vodní plocha přispívají k rozvoji biodiverzity a udržují příjemné mikroklima v okolí budovy.
Systém ochlazuje také povrch budovy. V letním období je na okolních střechách teplota povrchu až 70 stupňů Celsia. Na povrchu střechy Liko-Noe je nižší teplota než má okolní vzduch. Například při 28 stupních Celsia v okolí má povrch střechy LIKO-Noe pouhých 24 stupňů Celsia.
Přírodní tepelná stabilizace
Využití energii v budově se řídí konceptem přírodní tepelné stabilizace. To znamená, že budova využívá pouze přírodní zdroje energie. Slunce, vítr, země, stromy a orientace stavby topí i chladí. Hlavním zdrojem energie je tepelné čerpadlo, jehož primární zdrojem energie je zemní kolektor. Zároveň je využitý i solární systém. 8 solárních kolektorů je otočeno směrem na jih. Sluneční energii získávají i odrazem z vodní hladiny.
Zkušenosti z provozu
Úspora vody činí přibližně 50 procent oproti standardnímu řešení.
Kolik to stálo
Celkové náklady na výstavbu budovy LIKO-Noe dosáhly 1 milion korun. Nebyly využity žádné dotace, celou částku poskytla společnost LIKO-S, která je i majitelem stavby.
Systém není instalovaný kvůli ekonomické návratnosti, ale z důvodu ohleduplnosti k okolí a ochlazování budovy.
Předpokládaná životnost investice je 40 let.
Foto: zdroj Adapterra Awards
Komentáře