Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Adapterra Awards: Mokřadní střechy a fasády na kancelářích LIKO-Noe

| zdroj: Adapterra Awards/ Nadace Partnerství0

Adapterra Awards: Mokřadní střechy a fasády na kancelářích LIKO-Noe

Budovu firma LIKO-S vystavila za rekordních 27 dní. Nejedná se však o žádnou betonovu kostku, ale o tvarově složitou nízkoenergetickou dřevostavbu, která svým nevšedním vzhledem okamžitě upoutá pozornost. Celá fasáda je navíc osazena zelení, na terasu budovy navazuje retenční jezírko a pro provoz jsou využívány obnovitelné zdroje energie. Svým pojetím tak dokonale propojuje vnitřní prostory s okolní přírodou. Zároveň je budova maximálně funkční a vytváří příjemné prostředí pro zaměstnance firmy.

Co opatření řeší

Cílem firmy LIKO-S bylo vytvořit inspirativní místo, které ukáže, že lze stavět budovy pozitivně působící na své okolí. Budovy, které jsou v souladu s přírodou, nezávislé na vnějších zdrojích ale zároveň dokáží velmi dobře plnit požadované funkce. LIKO-Noe prostřednictvím zelených fasád a retenční nádrže zadržuje vodu. Díky tomu bojuje se zvyšováním teplot a se vznikem tepelného ostrova. Zároveň pro provoz využívá pouze obnovitelné zdroje energie.

LIKO-Noe. Foto: LIKO-S
Jak to funguje

Administrativní budova LIKO-Noe je vývojovým centrem výrobní a stavební firmy LIKO-S, která sídlí ve Slavkově u Brna. Je složena ze dvou chodbou propojených částí, kterými jsou budova kanceláří o rozloze necelých 180 metrů čtverečních a betonová akustická komora o rozloze 50 metrů čtverečních.

Střechu a fasády stavby zčásti pokrývají rostliny, které dohromady zabírají plochu o rozloze 350 metrů čtverečních. To znamená, že výměra ozeleněné plochy se po výstavbě budovy LIKO-Noe zvětšila o přibližně 120 metrů čtverečních.

LIKO-Noe. Foto: LIKO-S

Mokřadní fasáda a střecha

Střecha betonové akustické komory a jedna z vnějších stěn budovy je navíc osázená druhy rostlin, které jsou schopné pročistit odpadní vodu vznikající v provozu. Mokřadní střecha a fasáda tvoří plochu 80 metrů čtverečních. Přečištěná voda je kontrolovaná v jímce. Pokud vyhovuje hygienickým požadavkům, využívá ji LIKO-S pro závlahu, splachování toalet nebo pro zásobování retenčního jezírka, které lemuje terasu budovy. Plocha jezírka má 440 metrů čtverečních. Jak zelená fasáda, tak vodní plocha přispívají k rozvoji biodiverzity a udržují příjemné mikroklima v okolí budovy.

Systém ochlazuje také povrch budovy. V letním období je na okolních střechách teplota povrchu až 70 stupňů Celsia. Na povrchu střechy Liko-Noe je nižší teplota než má okolní vzduch. Například při 28 stupních Celsia v okolí má povrch střechy LIKO-Noe pouhých 24 stupňů Celsia.


LIKO-Noe z ptačího pohledu. Foto: LIKO-S

Přírodní tepelná stabilizace

Využití energii v budově se řídí konceptem přírodní tepelné stabilizace. To znamená, že budova využívá pouze přírodní zdroje energie. Slunce, vítr, země, stromy a orientace stavby topí i chladí. Hlavním zdrojem energie je tepelné čerpadlo, jehož primární zdrojem energie je zemní kolektor. Zároveň je využitý i solární systém. 8 solárních kolektorů je otočeno směrem na jih. Sluneční energii získávají i odrazem z vodní hladiny.

Zkušenosti z provozu

Úspora vody činí přibližně 50 procent oproti standardnímu řešení.

Kancelář LIKO-Noe. Foto: LIKO-S

Kolik to stálo

Celkové náklady na výstavbu budovy LIKO-Noe dosáhly 1 milion korun. Nebyly využity žádné dotace, celou částku poskytla společnost LIKO-S, která je i majitelem stavby.

Systém není instalovaný kvůli ekonomické návratnosti, ale z důvodu ohleduplnosti k okolí a ochlazování budovy.

Předpokládaná životnost investice je 40 let.

Foto: zdroj Adapterra Awards

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert