Adapterra Awards: Cenu si odnáší šest projektů, vítězí životní prostředí

| autor: Hana Tomášková| zdroj: SFŽP, Adapterra Awards0

Adapterra_Dyje.jpg
zdroj: SFŽP

Letos se do soutěže Adapterra Awards přihlásilo 78 projektů, které reagují na změnu klimatu a nabízí adaptační řešení. Z 21 finalistů bylo vybráno šest vítězů. Cenu sympatie si odnáší projekt Nový prostor pro řeku Dyji.

Vítězové si vzhledem k vládním opatřením letos mohli převzít svá ocenění pouze virtuálně, a to během konference Zdravá a odolná krajina. Ta se letos soustředila na adaptační trendy v příměstské a zemědělské krajině. Účastníci řešili témata jako kvalita půdy nebo přehrady versus přírodní řešení zadržování vody. Záznam konference najdete na kanálu YouTube.

„Všech šest vítězů teď získává exkurzi za inspirativními příklady adaptačních opatření do zahraničí, jakmile to situace okolo pandemie umožní. Všichni finalisté ale představují kvalitní příklady adaptací na klimatickou změnu, odborník i domácí kutil se jimi může inspirovat v naší stále rostoucídatabázi Adapterra,“ vysvětluje specialista na klimatické adaptace Martin Ander z Nadace Partnerství.

Vítězové roku 2020

Volná krajina
Systém tůněk a mezí k zadržování vody

Cenu za nejlepší nápad ve volné krajině získal Lubor Křížek za systém tůněk a mezí k zadržení vody v Dřevništi u Sedlčan.

Volná krajina a Cena sympatie
Nový prostor pro řeku Dyji

Dříve narovnaný tok řeky Dyje se vrátil do tří původních meandrů, což řeku prodloužilo o více než třetinu. Dyje tak opět pomáhá zadržet vodu v okolních lužních lesích. Unikátní přeshraniční projekt ve spolupráci s Rakouskem získal v konkurenci 20 dalších soutěžících 1 370 hlasů a odnesl si Cenu sympatie.

Zastavěná území
Park u Rakováčku v Rokycanech

V kategorii měst a obcí porotce nejvíc zaujal Park u Rakováčku v Rokycanech, který slouží místním i rakům.

Pracovní prostředí
ČSOB Kampus

Cenu za inovativní městské prostředí vyhrál bankovní kampus v Radlicích se stromy a parkem na střeše a chytrým systémem vytápění a chlazení.


Náš domov
Téměř soběstačný slaměný dům

V kategorii rodinných staveb zvítězil téměř soběstačný slaměný dům v Dobřejovicích.


Cena Prahy
Plužiny – šetrné zemědělství v Praze

Cenu Prahy, partnera letošní soutěže, získaly Plužiny jako příklad šetrného zemědělství v hlavním městě.

Video - vyhlášení vítězů

Všechny vítězné a další inspirativní projekty najdete na adrese www.adapterraawards.cz. Soutěž byla podpořena dotací ze Státního fondu životního prostředí ČR.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Nadace partnerství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn