80 milionů korun na adaptaci na změnu klimatu a sucho

| zdroj: MŽP ČR0

80 milionů korun na adaptaci na změnu klimatu a sucho

V posledních letech pomáhá MŽP financovat především adaptaci na klimatickou změnu a sucho. Oproti loňsku zamíří do krajiny dvojnásobná výše finančních prostředků – 80 milionů korun. Dotace opět míří i do záchranných stanic, které pečují o zraněné a handicapované živočichy. Tam ministr navýšil alokaci oproti loňsku o 5 milionů korun, na cílových 17 milionů Kč.

„Výsadba stromů významně přispívá k adaptaci na změnu klimatu, čistšímu ovzduší, podporuje zadržování vody v krajině, snižuje erozi půdy. Na výsadby stromů ve volné krajině dlouhodobě přispíváme právnickým i fyzickým osobám z našeho ministerského Programu péče o krajinu, a protože nejen s ohledem na změnu klimatu ještě více „sázíme budoucnost“, jen na sázení stromů v krajině jsme alokovali 40 milionů korun, dalších 40 milionů korun půjde na mokřady, tůně a zadržování vody v krajině,“ říká ministr Richard Brabec.

Ministerstvo dnes otevřelo příjem žádostí konkrétně do dvou podprogramů, Podprogramu pro zlepšování dochovaného přírodního a krajinného prostředí (PPK B) a Podprogramu pro zabezpečení péče o ohrožené a handicapované živočichy (PPK C). Podprogram pro zlepšování dochovaného přírodního a krajinného prostředí V podprogramu PPK B, který slouží širokému okruhu žadatelů, včetně měst a obcí, místních spolků, neziskových organizací, fyzických a právnických osob, se oproti loňskému roku zdvojnásobila alokovaná částka, a to na celkových 80 milionů korun. Z této alokace MŽP prioritně poskytne 40 milionů na výsadbu nelesní zeleně ve volné krajině a tím opět podpoří iniciativu Sázíme budoucnost, jejímž ambiciózním cílem pro Českou republiku je během 5 let posílit odolnost měst a zdravou krajinu v době klimatické změny výsadbou 10 milionů stromů.

Mezi další podporované projekty v Podprogramu B patří vedle sázení obnova či budování tůní, péče o mokřadní plochy či výsadba stanovištně původních druhů dřevin, přispívá k obnově přirozeného vodního režimu v krajině i odtokových poměrů v ní a tím i k boji se suchem.

Výše přiznaných finančních prostředků může být stanovena až do 100 % uznaných nákladů z rozpočtové části příslušné dokumentace a podmínek místně příslušného sběrného místa, max. však 250 000 Kč. V roce 2019 bylo zafinancováno z podprogramu B 757 projektů za 41 milionů Kč. Podprogram pro zabezpečení péče o ohrožené a handicapované živočichy Podprogram C je zaměřený na péči o zraněné a handicapované živočichy za účelem jejich návratu do přírody a pro péči o trvalé handicapy, opatření na podporu zvláště chráněných druhů a jejich biotopů či likvidaci invazních druhů rostlin. Žadatelem v Podprogramu pro zabezpečení péče o ohrožené a handicapované živočichy (PPK C) může být fyzická či právnická osoba, která zajistí naplnění podprogramu prostřednictvím akreditované záchranné stanice (podle § 5 odst. 9 zákona č. 114/1992 Sb.) Výše přiznaných finančních prostředků může být stanovena až do 100 % uznaných nákladů z rozpočtové části příslušné dokumentace a podmínek sběrného místa.

Žádosti do obou podprogramů v rámci aktuální výzvy bude možné podávat do 16. března 2020 na místně příslušná regionální pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Máte dotazy?

Napištenám.