Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

7 nejčastějších dotazů k dotacím v programu Nová zelená úsporám Light

| autor: Hana Tomášková| zdroj: SFŽP ČR1

rekonstrukce4
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Příjem žádostí o dotace v programu Nová zelená úsporám Light bude spuštěn začátkem ledna. Program je určen pro vlastníky a spoluvlastníky rodinných domů z řad seniorů a lidí pobírajících dávky na bydlení. Podmínkou je, aby v době podání žádosti byl rodinný dům ve vlastnictví žadatelů a ti v něm měli současně trvalý pobyt, a to déle než od 12. září 2022.

NZÚ light má přinést prostředky na dílčí zateplení a renovace nízkopříjmovým domácnostem, které jsou nejvíce ohroženy energetickou chudobou. Zde najdete odpovědi na nejčastější dotazy týkající se této podpory.

Jak doložím, že splňuji nízkopříjmovost?

„Nízkopříjmovost“ pro potřeby NZÚ light znamená, že všichni členové vaší domácnosti pobírají starobní důchod, nebo invalidní důchod třetího stupně, nebo příspěvek na bydlení v období mezi 12. 9. 2022 a datem podání žádosti.

Pro doložení důchodu vám bude stačit aktuální výměr důchodu. Pokud ho nemůžete dohledat, potvrzení o pobírání důchodu vám vystaví každá pobočka OSSZ na počkání.

K doložení příspěvku na bydlení vám postačí rozhodnutí o přiznání příspěvku na bydlení v daném období.

Nemám počítač ani internet, nevím, jaká opatření mám realizovat a jak si mohu podat žádost, když vyžadujete elektronickou identitu občana?

Pokud máte možnost, řekněte si o pomoc v nejbližší rodině. Obrátit se můžete na zástupce Místních akčních skupin a konzultačních středisek EKIS a M-EKIS, kteří poradí, jaká opatření jsou ve vašem domě vhodná a pomohou s celým procesem od podání žádosti až po doložení realizace úsporných opatření.

Jsem důchodce, dům vlastníme napůl se synem. Syn je v produktivním věku, pracuje, ale s námi nebydlí. Můžeme žádat v NZÚ light?

Ano, v tomto případě stačí doložit čestné prohlášení, že syn bydlí trvale jinde a souhlasí se záměrem.

Já i manželka pobíráme starobní důchod, já si navíc přivydělávám. Můžeme si požádat o dotaci z NZÚ light?

Ano, na dotaci máte nárok. Neposuzujeme, jestli si důchodci přivydělávají. Pro splnění podmínek NZÚ light stačí, že pobíráte starobní důchod.

Mohu žádat o dotaci NZÚ light, i když už mám opatření realizované (např. vyměněná okna)?

Pokud bylo zateplení realizováno po 12. září 2022, tak je možné o dotaci požádat i zpětně

Kolik peněz žadatelé získají a na jaké úpravy je mohou použít?

Peníze mohou vynaložit zejména na renovace menšího rozsahu. Mohou například zateplit fasádu, střechu anebo strop pod půdou domu. Stát přispěje také na výměnu oken a vchodových dveří. Na jeden rodinný dům takto mohou zájemci získat až sto padesát tisíc korun.

Pro opatření většího rozsahu je zpravidla vhodnější podat žádost ve standardním programu NZÚ.

Náš dům jsme převedli na děti, které nám tam zřídily věcné břemeno užívání. V domě bydlíme jen my s manželkou, oba jsme ve starobním důchodu. Máme nárok na dotaci z NZÚ light?

Bohužel v tomto případě není možné poskytnout dotaci z NZÚ light. Žádat může pouze vlastník nemovitosti, který v ní trvale bydlí a pobírá starobní důchod nebo invalidní důchod 3. stupně, nebo příspěvky na bydlení. Vaše děti jako vlastníci nemovitosti, ve které bydlíte, mohou zažádat o dotace z „klasické“ Nové zelené úsporám.

Komentáře

  1. Dobrý den,prosím o potvrzení nebo vyvrácení informace,že nutnou podmínkou pro získání dotace v případě NZÚ Light přes kterou tzv."nejede vlak"je použít jako izolant 30 cm tl.polystyrén nebo adekvátně jiný izolant.Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem.Jeník

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert