Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

„Já nejvíc věřím podzemní vodě, tam ji máme v kasičce, tam nám nevyschne,“ říká Richard Brabec

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Tisková konference ke Světovému dni vody0

„Já nejvíc věřím podzemní vodě, tam ji máme v kasičce, tam nám nevyschne,“ říká Richard Brabec

Tiskové konference se zúčastnili ministr zemědělství Miroslav Toman, ministr životního prostředí Richard Brabec, předseda představenstva Svazu vodního hospodářství ČR, z.s. Petr Kubala a předseda představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, z.s. Miloslav Vostrý.

Miroslav Toman zahájil konferenci pod heslem „Voda pro všechny“. Říká, že vnímá obrovskou zranitelnost vody a vede diskuze o možné ochraně vody, protože voda by měla být zájmem číslo jedna.

Máme za sebou pět suchých let,“ upozorňuje Richard Brabec, když hovoří o minulém roku, který byl v některých parametrech z mnoha pohledů drastičtější než rok 1947, který je často uváděn jako nejsušší rok.

Určitá část území je ve stavu silného sucha, pokud se týká mělkých vod (zejména Jižní Morava, Střední Morava, Polabí) již teď, v předjaří. Vstupujeme do dalšího období zatíženi tím velkým deficitem v mnoha oblastech a musíme tomu přizpůsobit kroky.

Richard Brabec rovněž oceňuje pokračování dobré spolupráce obou ministerstev a to, že mají rozdělené sféry zájmů a jsou schopny řešit drobné překryvy, které tam třeba byly v dotačních titulech.

V dnešní době už používáme peníze z národních zdrojů, z Národního programu životního prostředí, ze Státního fondu životního prostředí,“ upřesňuje Richard Brabec dofinancovávání další desítky projektů do vodovodů a kanalizací v České republice. Letos je to 1,7 miliard korun, další 2 miliardy korun by tam měly přijít v dalším období.

Ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství se Ministerstvo životního prostředí zaměřuje také na projekty pomáhající najít rychle nové zdroje pitné vody především pro menší obce. „Za 330 mil korun jsme za rok a půl byli schopni najít nové zdroje vody pro víc jak 300 menších obcí,“ říká Richard Brabec a doplňuje, že se jedná prohloubení vrtu nebo se dělají nové studně nebo nové vrty.

Dále dodává: „Na tento program máme připraveno dalších 600 mil Kč už v tomto období, takže můžeme pokrýt další stovky obcí.“ Samozřejmě tam, kde je možnost napojit se na kapacitní vodovod, je lepší kapacitní napojení.

Zmiňuje i projekt Dešťovka a využití šedé vody, tedy jemně znečištěné vody z koupelny např. na možnost splachování záchodů.

Je důležité s vodou co nejlépe hospodařit,“ připomíná Richard Brabec, „zdržet ji tady, zdržet ji déle v České republice, aby tak rychle neodtekla, abychom ji donutili zasáknout.“

„Všechny vodohospodářské organizace jsou tak zodpovědné, že nenechají obyvatele bez pitné vody.“

Petr Kubala poukazuje na to, že zdroje podzemních vod nejsou obnovovány a nápadně se blížíme loňskému roku. „Vytváříme si sami sobě vodní blahobyt,“doplňuje Petr Kubala své tvrzení, že je třeba uplatnit veškerou podporu k zajištění zásob vody.

Před 22, respektive 17 lety jsme měli vody spoustu ale bohužel v jiné formě,“vzpomíná Miloslav Vostrý a dodává, že budeme muset opět vynakládat nemalé prostředky, abychom tuto situaci zvládli.

Nicméně zároveň Miloslav Vostrý upozorňuje: „Všechny vodohospodářské organizace jsou tak zodpovědné, že nenechají obyvatele bez pitné vody.“

Foto: Petr Jarolímek, Průmyslová ekologie

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ