Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

...a pojem recyklace bude pár písmen na cáru papíru…

| autor: Pavel Mohrmann0

...a pojem recyklace bude pár písmen na cáru papíru…

Do samotné polemiky jsme obsah dopisu nepřidali. Tomáš Marný – autor dopisu – se zdá sice býti v této oblasti erudován, nicméně původ je pochybný a byť je jeho jméno použitelné ve spoustě oblastí našeho pinožení, nebude určitě pravé.

Tomáš Marný dopisem, který zveřejňujeme níže, reaguje na otázku „Co je recyklační sleva, komu prospěje a jak bude recyklační sleva fungovat v praxi?“:

Vážený pane šéfredaktore,

náhodou jsem zaslechl rozhovor dvou spolucestujících ve vlaku směrem do hlavního města naší republiky.

Diskutovali o výše uvedené Vaší otázce…

Dovolte mi tímto, abych jako aktivní zajímající se občan a ochránce budoucího života na této planetě také přispěl do diskuse níže uvedeným.

Máte zřejmě na mysli ustanovení §102, ods.3 návrhu nového zákona o odpadech.

To, co je v tomto odstavci navrhováno, je jednoznačně a pouze abstraktní snaha o recyklaci. Slovesa, vztažená k nutnému chování municipalit, jako „vyprodukovala, podala za tento rok hlášení“ uváděná v tomto textu, nemají se skutečným pojmem recyklace pranic společného.

Rozdíl mezi slovy třídění či separace a recyklace je totožný jako rozdíl pojmů snažit se zhubnout a mít na váze reálně o x kilo méně …

Toto možná dětinské srovnání dle mého názoru ale jednoznačně ukazuje na složitý, časově a finančně náročný proces od prvotní separace až ke konečné recyklaci komunálního odpadu, kdy na konci tohoto procesu je vytvořen skutečný produkt, který je definován celospolečenskou poptávkou a podporou jeho tvorby…

Jinou záležitostí by byla definice ve smyslu toho, že daný producent komunálního odpadu má či bude mít právně doložitelný smluvní vztah s konkrétním zpracovatelem či výrobcem koncového produktu, jež vzniká či bude vznikat z tohoto komunálního odpadu …

Nezapomeňme rovněž na fakt právního důsledku, že za plnění či neplnění budoucích vyšších recyklačních cílů je a bude vždy zodpovědný původce komunálního odpadu, tj. jak si kdo ustele, tak si i lehne … vědí o tomto faktu lidem volení představitelé komunální sféry, kteří hájí práva a zájmy občanů?

Pokud bude ve znění nového zákona opravdu figurovat takovýto výše citovaný text je naprosto pravděpodobné, že skládky komunálního odpadu budou nadále součástí života nás a našich dětí a pojem recyklace bude pár písmen na cáru papíru….a někdo za to draze zaplatí.

S pozdravem

Ing. Tomáš Marný

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS