Zádolský potok a jeho levostranný přítok se vrátily do přírodních meandrů, vzniklo i 25 tůní

| zdroj: Lesy ČR0

Vzniklo i 25 tůní, vše za téměř dva a půl milionu korun bez DPH z programu Lesů ČR Vracíme vodu lesu.

„Odstranili jsme koryto s uměle vytvořeným valem. V tom stávajícím si voda modeluje dno i břehy sama,“ uvedl Tomáš Sajdl, vedoucí správy toků pro oblast povodí Labe z Lesů ČR. Zádolský potok s nízkou průtočnou kapacitou a malým podélným sklonem dna tak opět meandruje krajinou. „Kdysi uměle vytvořené koryto jsme zasypali,“ dodal Sajdl. Vodohospodáři v místě vybudovali také 21 různě tvarovaných i hlubokých tůní, ve kterých jsou například uložené pařezy. Tím vznikly oblíbené biotopy vodomilných živočichů, především obojživelníků. Další naleznou útočiště v mrtvém dřevě, tedy v pařezech a kmenech ponechaných v potoční nivě kolem nového koryta a tůní.

Obdobně dnes v přírodní a nové trase meandruje i levostranný přítok Zádolského potoka. Také v tomto případě se původní koryto zasypalo a vznikly další čtyři tůně.

Všechna opatření podnik provedl na 44 049 metrech čtverečních, ale voda, která zůstane v krajině, ovlivní podstatně větší území.

Projekt podpořila Evropská unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu Životní prostředí.

Foto: Lesy ČR