Za první pololetí se v Česku vytřídilo téměř 900 tun baterií

| autor: Ecobat0

Za první pololetí se v Česku vytřídilo téměř 900 tun baterií

Statistiky také poukazují na velké rozdíly mezi regiony. Nejlépe se třídí v Jihomoravském kraji, kde na obyvatele vytřídili 147 gramů, v těsném závěsu je Kraj Vysočina se 140 gramy. To je téměř 4krát více než v nejslabších krajích.

Těmi jsou Moravskoslezský kraj s 37 gramy a Karlovarský kraj se 40 gramy na obyvatele. Přispět k větší informovanosti o významu recyklace baterií i ve slabších krajích a motivovat k třídění i notorické netřídiče se snaží nová kampaň s názvem Nejsme líní, třídíme baterie! Osobnosti v ní nabádají, aby s ochranou přírody každý začal sám u sebe.

Kampaň Nejsme líní, třídíme baterie! startuje v rámci Evropského týdne recyklace baterií, který probíhá od 9.-15. září 2019. V krátkých videích na Instagramu a Facebooku se představí inspirativní osobnosti, které svým osobním příkladem ukazují, co všechno může jednotlivec udělat pro přírodu, pokud není líný. Jde například o Miroslava Kubáska – zakladatele projektu Ukliďme Česko, herce Petra Vacka, který zastává pravidlo, že ještě důležitější než odpady recyklovat, je nevytvářet je. Nebo o pedagožku Lenku Hrnčířovou – čerstvou nositelku titulu Ekoučitelka roku 2018/2019.

Meziročně sběr narostl o 10 %, největší zásluhu na tom mají města a obce

Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se sběr baterií v České republice v prvním pololetí meziročně zvýšil o 10 %. „Největší zásluhu na pozitivních výsledcích má třídění v obcích a městech – sběr baterií zde meziročně poskočil o 31 %,“ říká Petr Kratochvíl, jednatel neziskové společnosti Ecobat, a dodává: „Lidé v obcích a městech rádi pro třídění baterií využívají červené venkovní kontejnery. Velmi také vítáme aktivitu mnoha městských a obecních úřadů, které sběrné nádoby na baterie umísťují i na úřady a třídění podporují také prostřednictvím osvětových kampaní.“

Kraj

16 %

Celkem

10 %

Více baterií než v loňském roce se vybralo i v obchodech. Konkrétně o 5 %. Rostlo také množství baterií, které vytřídily a k recyklaci odevzdaly školy zapojené do programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět. Zde je nárůst dokonce osmi procentní.

Zhruba třetině Čechů třídění baterií nic moc neříká

V Česku přibývá lidí, kteří zodpovědně třídí odpady. Konkrétně u baterií se za posledních 10 let množství baterií, které jsou předány k recyklaci zpětinásobilo (z 332 tun v roce 2008 na 1 654 tun v roce 2018). Stále se však najdou notoričtí netřídiči. V případě baterií je zhruba pětina lidí netřídí vůbec a dalších 10 % jen velmi zřídka.

A právě na ty, kteří mají v třídění rezervy, cílí nový projekt společnosti ECOBAT s názvem Nejsme líní, třídíme baterie! Vedle inspirativních osobností, které jsou svým aktivním přístupem k ochraně přírody známé – konkrétně herec Petr Vacek, Ekoučitelka Lenka Hrnčířová nebo zakladatel projektu Ukliďme Česko Miroslav Kubásek, se v krátkých příbězích na Instagramu a Facebooku objeví také maminka, která považuje za správné se svými malými dětmi uklízet nepořádek v přírodě, nebo školáci, pro které je samozřejmé třídit odpady včetně baterií. Tyto příběhy budou od 9. září 2019 na instagramovém profilu #nejsmelini a FB profilu ECOCHEESE.

Na třídění krabička

V rámci projektu si zájemci mohou na www.ecocheese.cz zdarma objednat krabičku ECOCHEESE na třídění a skladování použitých baterií v domácnostech. Je to jeden z malých krůčků k aktivnějšímu třídění baterií. Má to velký smysl – díky recyklaci získáme ze 100 kg baterií 65 kg kovonosných surovin. Nezatěžujeme tak přírodu zbytečnou těžbou nerostných surovin.

Evropský týden recyklace baterií

Evropský týden recyklace baterií proběhne 9.-15. září 2019. Hlavním cílem je podpora povědomí evropské veřejnosti o důležitosti třídění a recyklace použitých baterií a akumulátorů. Je to také příležitostí odnést všechny vybité baterie, které doma najdeme, na jedno ze sběrných míst. Těch je v České republice již více než 20 tisíc.

Datum 9. září se váže k narozeninám slavného italského lékaře a fyzika Luigi Galvaniho (1737), který se proslavil pokusy s takzvanou živočišnou elektřinou. Jeho badatelská činnost přivedla jeho současníka a oponenta Alessandra Voltu k sestrojení prvního galvanického článku. Princip tohoto článku se stal základním konstrukčním prvkem všech elektrických baterií a akumulátorů.

Foto: zdroj Ecobat