Vysočina se i nadále potýká se suchem

| autor: Kraj Vysočina0

Vysočina se i nadále potýká se suchem

Sucho se projevuje i na stavu povrchových a podzemních vod, které slouží pro zásobování obyvatel pitnou vodou. Hladiny vodárenských nádrží, které byly na podzim loňského roku zaklesnuty, se přes zimní období doplnily. U podzemních vod, které zásobují mnoho menších obcí v Kraji Vysočina, stále nedošlo k vyrovnání jejich hladin na dřívější hodnoty. Proto musí v posledních letech desítky obcí v Kraji Vysočina realizovat opatření, která zabrání nedostatku pitné vody. Znamená to buď vyhledat nový zdroj podzemní vody, nebo se napojit na skupinový vodovod, jehož zdrojem vody je některá z vodárenských nádrží. „Jedná se o opatření, která jsou mnohdy pro obce finančně nákladná, proto Kraj Vysočina dlouhodobě dotačně podporuje jejich realizace,“ uvedl Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí, a dodává, že v letošním roce je na podporu vodohospodářské infrastruktury v regionu vyčleněno v rámci Fondu Vysočiny 77 milionů korun.

Martin Hyský se seznámil se situací na Žďársku v obcích Zubří a Daňkovice, které v minulém roce zrealizovaly nové zdroje podzemní vody za dotační pomoci Kraje Vysočina. V Zubří napojili nový zdroj vody včas, takže nedošlo k vyprázdnění vodojemu. V Daňkovicích již museli v loňském roce navážet vodu do vodojemu cisternami. „V letošním roce může na některých místech opět docházet k poklesu vydatnosti vodních zdrojů, proto je třeba, aby vlastníci nebo provozovatelé vodovodů pro veřejnou potřebu sledovali své zdroje vody a případné projevy nedostatku vody hned řešili,“ dodal Martin Hyský. Dalším problémem, kterým se Martin Hyský zabýval v obci Tři Studně, byla likvidace kalů z čistíren odpadních vod v menších obcích.

Foto: ilustrační/ Pixabay