Vyšlo letní číslo vodárenského magazínu Z první ruky

| zdroj: SmVaK Ostrava0

voda_zdroje.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Bylo vydáno letní číslo čtvrtletníku SmVaK Ostrava Z první ruky. Magazín se v rozsáhlém textu vrací k povodním v letech 1996 a 1997 a popisuje jejich dopad na dodávky pitné vody v regionu a odvádění a čištění vody odpadní. Přes velký rozsah škod, problémů, nezbytných operativních kroků nebo nutnosti odstavovat některé významné objekty z provozu se tehdy podařilo udržet páteřní systém výroby a distribuce pitné vody v kraji – Ostravský oblastní vodovod – v chodu.

Časopis přináší také rozhovor s novým ředitelem kanalizací Petrem Grzonkou, který popisuje své cíle a vize v nové pozici také s ohledem na své dlouholeté zkušenosti ve vodárenském oboru.

Stavební sezóna je v plném proudu a s ohledem na to, že je pro SmVaK Ostrava letos investičně rekordní všímá si magazín zajímavých projektů například v okolí Melče, ve Vítkově, Klokočově, Chlebičově a Hněvošicích na Opavsku, nebo v Odrách, Bartošovicích a Sedlnicích na Novojičínsku. „Stavební sezóna je v plném proudu, práce u jednotlivých investic postupují tak, abychom dokázali splnit plán zhmotněný v historicky nejvyšší částce, kterou letos alokujeme do našeho vodárenského majetku. Nikomu se samozřejmě nemohla vyhnout náročná situace na stavebním trhu, ale prakticky v celé ekonomice spočívající v obtížné předvídatelnosti v logistice, problematické dostupnosti některých materiálů, zařízení a technologií, nebo špatné situaci na trhu práce,“ říká v editorialu generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Téma cen energií a nezbytnosti jejího zajištění se nevyhnulo ani vodárenskému sektoru. „Prakticky nikdo není především s ohledem na ruskou agresi na Ukrajině schopný odpovědně předvídat další vývoj z hlediska jejich cen a dostupnosti. Všechny, a nejenom tyto, aspekty musíme brát při průběžném v plánování v potaz, abychom splnili stanovené cíle. A zároveň je musíme zakomponovat do plánů pro následující období z hlediska investičních záměrů, provozních potřeb, personální politiky nebo kalkulace vodného a stočného,“ popisuje Pšenička. Magazín si zároveň všímá snah vodárenské společnosti zvyšovat svoji energetickou soběstačnost například výrobou elektřiny prostřednictvím fotovoltaiky nebo malých vodních elektráren. Ani SmVaK Ostrava se nevyhnulo téma elektromobility a připravuje pořízení prvních elektromobilů.

Spřátelená společnost VodoTech upozorňuje na riziko kvality vody v zahradních bazénech v souvislosti s horkým letním počasí a nezbytnost její parametry z hlediska dopadů na zdraví odborně analyzovat.

Povodí Odry ve svých textech popisuje nutnost chovat se odpovědně v blízkosti centrálních zdrojů vody a upozorňuje na často zcela nevhodné chování návštěvníků v okolí údolních nádrží, které slouží jako zdroj pro zásobování pitnou vodou pro více než jeden milion lidí v Moravskoslezském, ale také Olomouckém kraji. Další materiál popisuje význam nádrží pro hydrologický režim v krajině, což platí o to výrazněji během extrémních období – sucha, nebo naopak přívalových dešťů a povodní.
Státní podnik zároveň popisuje dokončení protipovodňových a revitalizačních prací na beskydské řece Mohelnice.

Nejen prací živ je člověk. Časopis proto informuje o blížících se Vodohospodářských sportovních hrách, které se také s účastí SmVaK Ostrava přestěhují na poslední srpnový víkend do Olomouce. Upozorňuje také na výsledky spolupráce vodárenské společnosti a ČSOP Levrekův ostrov, která se zhmotnila ve významné grantové podpoře z mezinárodního programu. Díky ní mohla ekologická organizace pořídit špičkové zařízení k odpovědnému hospodaření a péči o krajinu v cenných lokalitách Hlučínska a Opavska.

Léto je také časem konání řady společenských a kulturních akcí. Vodárenská společnost byla partnerem řady z nich, ať již se jednalo o Štěrkovnu Open Music, udržitelně zaměřený festival reBarbora v areálu bývalé černouhelné šachty na Karvinsku, dobročinný a bezplatný Sweetsen fest ve Frýdku-Místku nebo rodinný Horečky Fest nad Frenštátem pod Radhoštěm.

Po roční pauze vyjeli do regionu opět Kohoutkoví inspektoři SmVaK, aby prověřili vstřícnost provozovatelů podniků v gastrooboru v podávání kohoutkové vody svým návštěvníkům. Výsledky prvních návštěv na Opavsku a Novojičínsku byly velmi pozitivní.

Mluvčí SmVaK Ostrava vydal knižního průvodce po vodních krásách naší země Putování za vodou. To neuniklo ani médiím v regionu, která o této skutečnosti informovala, jak si všímá magazín a vy si můžete výstupy přečíst zde, zde, zde nebo zde. A publikaci, která by neměla chybět ve Vaší knihovně, si můžete objednat na putovanizavodou@seznam.cz.

Časopis je ke stažení zde.