Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Vyšlo letní číslo vodárenského magazínu Z první ruky

| zdroj: SmVaK Ostrava0

voda_zdroje.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Bylo vydáno letní číslo čtvrtletníku SmVaK Ostrava Z první ruky. Magazín se v rozsáhlém textu vrací k povodním v letech 1996 a 1997 a popisuje jejich dopad na dodávky pitné vody v regionu a odvádění a čištění vody odpadní. Přes velký rozsah škod, problémů, nezbytných operativních kroků nebo nutnosti odstavovat některé významné objekty z provozu se tehdy podařilo udržet páteřní systém výroby a distribuce pitné vody v kraji – Ostravský oblastní vodovod – v chodu.

Časopis přináší také rozhovor s novým ředitelem kanalizací Petrem Grzonkou, který popisuje své cíle a vize v nové pozici také s ohledem na své dlouholeté zkušenosti ve vodárenském oboru.

Stavební sezóna je v plném proudu a s ohledem na to, že je pro SmVaK Ostrava letos investičně rekordní všímá si magazín zajímavých projektů například v okolí Melče, ve Vítkově, Klokočově, Chlebičově a Hněvošicích na Opavsku, nebo v Odrách, Bartošovicích a Sedlnicích na Novojičínsku. „Stavební sezóna je v plném proudu, práce u jednotlivých investic postupují tak, abychom dokázali splnit plán zhmotněný v historicky nejvyšší částce, kterou letos alokujeme do našeho vodárenského majetku. Nikomu se samozřejmě nemohla vyhnout náročná situace na stavebním trhu, ale prakticky v celé ekonomice spočívající v obtížné předvídatelnosti v logistice, problematické dostupnosti některých materiálů, zařízení a technologií, nebo špatné situaci na trhu práce,“ říká v editorialu generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Téma cen energií a nezbytnosti jejího zajištění se nevyhnulo ani vodárenskému sektoru. „Prakticky nikdo není především s ohledem na ruskou agresi na Ukrajině schopný odpovědně předvídat další vývoj z hlediska jejich cen a dostupnosti. Všechny, a nejenom tyto, aspekty musíme brát při průběžném v plánování v potaz, abychom splnili stanovené cíle. A zároveň je musíme zakomponovat do plánů pro následující období z hlediska investičních záměrů, provozních potřeb, personální politiky nebo kalkulace vodného a stočného,“ popisuje Pšenička. Magazín si zároveň všímá snah vodárenské společnosti zvyšovat svoji energetickou soběstačnost například výrobou elektřiny prostřednictvím fotovoltaiky nebo malých vodních elektráren. Ani SmVaK Ostrava se nevyhnulo téma elektromobility a připravuje pořízení prvních elektromobilů.

Spřátelená společnost VodoTech upozorňuje na riziko kvality vody v zahradních bazénech v souvislosti s horkým letním počasí a nezbytnost její parametry z hlediska dopadů na zdraví odborně analyzovat.

Povodí Odry ve svých textech popisuje nutnost chovat se odpovědně v blízkosti centrálních zdrojů vody a upozorňuje na často zcela nevhodné chování návštěvníků v okolí údolních nádrží, které slouží jako zdroj pro zásobování pitnou vodou pro více než jeden milion lidí v Moravskoslezském, ale také Olomouckém kraji. Další materiál popisuje význam nádrží pro hydrologický režim v krajině, což platí o to výrazněji během extrémních období – sucha, nebo naopak přívalových dešťů a povodní.
Státní podnik zároveň popisuje dokončení protipovodňových a revitalizačních prací na beskydské řece Mohelnice.

Nejen prací živ je člověk. Časopis proto informuje o blížících se Vodohospodářských sportovních hrách, které se také s účastí SmVaK Ostrava přestěhují na poslední srpnový víkend do Olomouce. Upozorňuje také na výsledky spolupráce vodárenské společnosti a ČSOP Levrekův ostrov, která se zhmotnila ve významné grantové podpoře z mezinárodního programu. Díky ní mohla ekologická organizace pořídit špičkové zařízení k odpovědnému hospodaření a péči o krajinu v cenných lokalitách Hlučínska a Opavska.

Léto je také časem konání řady společenských a kulturních akcí. Vodárenská společnost byla partnerem řady z nich, ať již se jednalo o Štěrkovnu Open Music, udržitelně zaměřený festival reBarbora v areálu bývalé černouhelné šachty na Karvinsku, dobročinný a bezplatný Sweetsen fest ve Frýdku-Místku nebo rodinný Horečky Fest nad Frenštátem pod Radhoštěm.

Po roční pauze vyjeli do regionu opět Kohoutkoví inspektoři SmVaK, aby prověřili vstřícnost provozovatelů podniků v gastrooboru v podávání kohoutkové vody svým návštěvníkům. Výsledky prvních návštěv na Opavsku a Novojičínsku byly velmi pozitivní.

Mluvčí SmVaK Ostrava vydal knižního průvodce po vodních krásách naší země Putování za vodou. To neuniklo ani médiím v regionu, která o této skutečnosti informovala, jak si všímá magazín a vy si můžete výstupy přečíst zde, zde, zde nebo zde. A publikaci, která by neměla chybět ve Vaší knihovně, si můžete objednat na putovanizavodou@seznam.cz.

Časopis je ke stažení zde.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema