Výdaje na podporu agrárního sektoru se zvýšily o 6,3 procenta na 69,7 miliardy korun

| zdroj: MZe ČR0

Podle předběžných údajů Souhrnného zemědělského účtu za rok 2019 dosáhlo zemědělství nejvyšší hodnotu zemědělské produkce za posledních pět let, a to 140,3 miliardy korun v základních běžných cenách. Uvádí to Zpráva o stavu zemědělství za rok 2019, kterou dnes schválila vláda.

Podle takzvané Zelené zprávy byl meziroční vývoj tržních podmínek loni pro zemědělství relativně příznivější než v roce 2018. Ceny zemědělských výrobců v roce 2019 vykázaly meziroční nárůst 4,9 % proti pouze 3% nárůstu cen vstupů do zemědělství. Na základě klíčových ekonomických ukazatelů lze i vývoj v potravinářském průmyslu hodnotit spíše pozitivně. Spotřebitelské ceny potravin a nealkoholických nápojů v loňském roce vzrostly na 102,8 % úrovně předchozího roku.

Celkové výdaje na podporu agrárního sektoru se loni meziročně zvýšily o 6,3 % na 69,7 miliardy korun. Z celkových výdajů vzrostly podpory zemědělským podnikům o 4,5 % na 50,5 miliardy korun a podpory potravinářství o 9,8 % na 1,3 miliardy korun. Pokud jde o podpory obecných služeb, jako je například výzkum, poradenství a informatika, meziročně se zvýšily o více než 12 % a jejich podíl se přiblížil 20 % všech podpor.

Ke konci roku 2019 hospodařilo v ČR 4 690 ekologických zemědělců a 825 výrobců biopotravin. Podíl ekologicky obhospodařované půdy k celkové výměře zemědělské půdy byl k poslednímu prosinci loňského roku již 15,2 %.

Z celkové loňské sklizňové plochy obilovin v ČR, tedy 1 352,5 tisíce hektaru, zaujímaly největší podíl pšenice (62,1 %) a ječmen (23,6 %). Produkce sklizených obilovin dosáhla 7 646,2 tisíce tuny, což je oproti předchozímu roku nárůst o 9,7 %. Míra soběstačnosti u obilovin celkem v marketingovém roce 2019/20 meziročně vzrostla na 152,8 %.

V porovnání se sklizní v roce 2018 klesla loni celková produkce ovoce. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) dosáhla 301,2 tisíce tuny, což je pokles o 22 %. Meziročně vzrostla produkce jen u meruněk (o 15,2 %), klesla zejména u švestek (o 32,3 %) a broskví (o 31,2 %). Stavy skotu celkem se k 1. 4. 2019 v meziročním srovnání jen nepatrně zvýšily o 0,2 % a dosáhly 1 418,1 tisíce kusů, z toho stavy krav vzrostly o 0,5 % na 590,5 tisíce kusů.

V souvislosti se zaměstnaností Zelená zpráva uvádí, že se v zemědělství v posledních letech prakticky stabilizovala kolem 100 tisíc pracovníků a loni mírně klesla (o 1,2 %).

Schodek bilance českého agrárního zahraničního obchodu (bez tabáku a tabákových výrobků) se loni dále prohloubil o 6,1 miliardy korun na 52,7 miliardy korun. Ve vývozu se nadále prosazují zemědělské suroviny na úkor výrobků s vyšší přidanou hodnotou. S výjimkou například prasat, drůbeže, vajec, ovoce, zeleniny a brambor však míra potravinové soběstačnosti u ostatních hlavních komodit převyšovala 100 %.

Foto: ilustrační/ Pixabay