Video: Projekt Když se s odpady nakládá dobře

| autor: redakce Komunální ekologie0

kompost1.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Od 1. ledna tohoto roku vstoupila v účinnost nová legislativa a mnohá města a obce budou muset zásadním způsobem měnit své odpadové hospodářství. Proto jsme připravili projekt Když se s odpady nakládá dobře, kde chceme přiblížit způsoby nakládání s odpady, které jsou funkční a jsou v souladu s hierarchií správného nakládání s odpady.

Když se s odpady nakládá dobře_video.png

Žijeme v bohaté konzumní společnosti, která dovoluje jedinci dopřát si téměř vše. Tento styl života však má řadu negativních důsledků. Jedním z těch nejpodstatnějších je produkce odpadů, která rok od roku narůstá. I když se Češi snaží třídit odpad, jeho využití má své rezervy. Dokonce až polovina komunálních odpadů končí na skládkách.

Tuto variantu ukládání odpadu nová legislativa značně omezuje, přesto se o skládkování často uvažuje jako o jedné z hlavních koncovek pro odpad. Je to špatně, a toto myšlení je třeba změnit.

Jak správně nakládat s odpady?

hierarchie_nakladani_s_odpady.png
Pyramida zobrazující správné nakládání s odpady

Předcházení vzniku odpadu v obcích

Na základě zákona o odpadech jsou obce původcem odpadu od občanů a zapojených živnostníků. Je proto žádoucí, aby systematicky pracovaly na snižování produkce komunálních odpadů. Obce mají rezervy zejména u bioodpadu, na úrovni domácností lze omezit obalový materiál či textilní odpad. Důraz by se měl klást i na znovuvyužívání věcí (re-use centra, opravny apod.)

Obce by měly být zapojeny do prevenčních opatření, jak z pohledu poskytování informací, tak i z pohledu regulativních opatření. Obecně se dá konstatovat, že všechna prevenční opatření se zaměřením na běžného občana by se měla v budoucnu promítnout v produkci komunálních odpadů.

Monitoring odpadu

Bez přehledu o produkci odpadu nelze efektivně ovlivnit další vývoj odpadového hospodářství. Některé obce poté, co začaly kontrolovat váhu vyváženého odpadu, zjistily, že se jim produkce odpadu automaticky snížila, někde až téměř o polovinu.

Jedná se o klíčový nástroj odpadového hospodářství, a proto mu bude věnován celý druhý díl série Když se s odpady nakládá dobře.

Poradna

Po celou dobu trvání projektu, i po jeho skončení, vám bude k dispozici poradna na Komunální ekologii. Na vaše dotazy odpoví odpadoví experti, kteří patří mezi špičky ve svém oboru:

Poradna.png

Mnoho příkladů dobré praxe nakládání s odpady najdete zde:

Projekt Když se s odpady nakládá dobře

Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

logo_MZP_CZ (3).png