Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Vedení kraje jednalo s vicepremiérem Richardem Brabcem o problematice útlumu těžby

| zdroj: Karlovarský kraj0

Vedení kraje jednalo s vicepremiérem Richardem Brabcem o problematice útlumu těžby
Videokonference se účastnil také europoslanec za Karlovarský kraj Ondřej Knotek. Hejtman Petr Kubis připomněl, že Karlovarský kraj trápí problém uzavřených lázeňských provozů a intenzivní propouštění v tomto odvětví, které se aktuálně týká 1500 zaměstnanců v lázeňství a navazujících službách. „Dále stojíme před hrozbou propouštění 800 až 1 tisíce lidí pracujících v Tisové. Potřebujeme proto znát možnosti řešení pro oba segmenty, které patří ke klíčovým v našem regionu,“ vysvětlil hejtman a dodal, že otázkou není jen výstavba plynových zdrojů, ale také zásobování teplem na Sokolovsku.
Vicepremiér upozornil, že v současnosti nejsou možné výjimky z pravidel platných pro ceny emisních povolenek, což se týká i společnosti Sokolovská uhelná. Podle ředitele odboru změny klimatu MŽP Pavla Zámyslického by ale Sokolovská uhelná měla disponovat přebytkem uspořených emisních povolenek, které může prodat či využít pro letošní rok.
Ministr Brabec také vysvětlil, že Sokolovská uhelná by měla jít cestou modernizace a inovace provozu. „Chceme samozřejmě kraji pomoci, proto musíme hledat možnosti, jak na Sokolovsku situaci řešit. Z toho důvodu bych chtěl požádat o konkrétní prezentaci, jak Sokolovská uhelná vidí svou budoucnost v oblasti investic do modernizace. Dokážu si představit, že by společnost předložila projekt inovace výroby k financování z modernizačního fondu a získala finanční podporu na jeho realizaci. Ale musíme mít komplexní podklad o tom, co Sokolovská uhelná chystá,“ zdůraznil Richard Brabec.
Jeho stanovisko podpořila náměstkyně hejtmana Jana Mračková Vildumetzová: „Projekt by mohla předložit nejen firma, ale také svazek obcí, ale musíme si říci přesně, kdo má být žadatelem, jaký projekt má šanci na úspěch a naplnění podmínek modernizačního fondu. V příštím roce by v modernizačním fondu mělo být zhruba 10 miliard korun. Kdo bude mít projekty dobře připravené, uspěje. Nyní stát připravuje podmínky a další kritéria pro čerpání peněz z tohoto fondu.“ Další možností by mohlo být i získání peněz prostřednictvím programu Restart, ale jde spíše o řešení v dlouhodobém horizontu.
Europoslanec Ondřej Knotek, který se problematikou zabývá ve spolupráci s těžaři, připomněl snahu Sokolovské uhelné získat příspěvek z Evropského globalizačního fondu. Za rychlé řešení akutního stavu označil možné odložení daní a kompenzaci mezd, ale bude třeba prověřit postoj Evropské komise k této věci. Dalším řešením by mohlo být čerpání financí pro uhelné regiony z Fondu pro spravedlivý přechod (Just Transition Fund).
V závěru diskuse přislíbil vicepremiér Richard Brabec, že problém Karlovarského kraje přenese na vládu s apelem na bezprecedentní pomoc postiženému regionu.
Foto: ilustrační/ pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert