V Praze se setkali vodní ředitelé zemí Evropské unie, řešili, jak zlepšit stav podzemních i povrchových vod

| zdroj: MŽP ČR0

zdroj: MŽP ČR

Ve dnech 20. – 22. listopadu 2022 se konalo v Praze neformální jednání vodních ředitelů členských států zemí EU, zástupců Evropské komise, států Evropského sdružení volného obchodu (ESVO) a kandidátských zemí. Hlavním tématem byla Rámcová směrnice o vodách a její implementace. Cílem směrnice je zajistit, aby evropské povrchové a podzemní vody byly v dobrém stavu. Akce se uskutečnila v rámci českého předsednictví.

„Vodní ředitelé jednali o budoucnosti vodního hospodářství v Evropě. Cílem Rámcové směrnice o vodách je dosažení dobrého stavu evropských vod do roku 2027. Česká republika Rámcovou směrnici o vodách transponovala do českého právního řádu prostřednictvím vodního zákona z roku 2001,“ řekl náměstek ministra zemědělství Aleš Kendík.

„Diskutovali jsme i připravované úpravy evropské legislativy, zejména pak chystanou revizi Směrnice o čištění městských odpadních vod. Pro Ministerstvo životního prostředí je samozřejmě velkým tématem adaptace na změnu klimatu, zvládání klimatických extrémů,“ uvedla Eva Volfová, náměstkyně ministra životního prostředí.

Účastníci si v rámci jednání vyslechli představení dvou významných legislativních návrhů Evropské komise ke směrnici o čištění městských odpadních vod a seznamu prioritních látek, k němuž proběhla diskuse. Informováni byli o pravidelném reportingu v souvislosti s plány povodí a plány pro zvládání povodňových rizik. Velký důraz byl věnován dopadům klimatické změny na vodní hospodářství a souvisejícím adaptačním opatřením, zejména pokud jde o sucho. Česká republika si připravila prezentaci svého příkladu dobré praxe při zvládání sucha a zvyšování odolnosti vodního hospodářství vůči klimatickým změnám.

Před vlastním jednáním vodních ředitelů proběhlo slavnostní přivítání ve Staré čistírně odpadních vod v Bubenči. Jednání vodních ředitelů doplnila i tematická exkurze, kdy účastníci navštívili vodní nádrž Švihov, největší vodárenskou nádrž v ČR a střední Evropě, úpravnu vody Želivka a Vodní dům v Hulicích.

Na neformální setkání vodních ředitelů členských států EU o týden později naváže setkání mořských ředitelů a jejich společné jednání s vodními řediteli, které proběhne on-line formou 29. listopadu 2022. Jeho důležitým bodem bude rámcová směrnice o strategii pro mořské prostředí. Jejím cílem je zajistit, aby evropské mořské vody také dosáhly dobrého environmentálního stavu. Toto setkání bude s českým předsednictvím v Radě EU spolupořádat Francie a Švédsko.