Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

V pondělí se bude projednávat nová odpadová legislativa. Kdo je proti posunutí skládkování?

| autor: Hana Tomášková0

V pondělí se bude projednávat nová odpadová legislativa. Kdo je proti posunutí skládkování?

Otevřený dopis ministrům Vlády ČR zaslal Institut cirkulární ekonomiky (INCIEN). INCIEN jménem své ředitelky, Soni Jonášové, žádá zachovat termín konce skládkování k roku 2024. Ačkoliv je podle MŽP primárním cílem zákona o odpadech (MZP/2019/410/313) „zajištění co nejvyšší míry ochrany životního prostředí a zdraví lidí (...)”, jeho aktuální předkládaná podoba tomu neodpovídá,“ uvádí v dopisu Soňa Jonášová.

Zachování termínu konce skládkování na rok 2024 odůvodňuje negativním dopadem skládek na životní prostředí, jejich potenciálním nebezpečím pro okolí a náklady, které se musí vynakládat na jejich hašení či plýtváním materiálu, který by mohl být využit k recyklaci. „Zachování roku 2024 pro konec skládkování znovu využitelných odpadů s případnou specifikací přechodného období je příležitostí pro modernizaci ekonomiky, větší prosperitu a ekonomický růst. Stávající diskuze vedoucí k odsunu skládkování pouze paralyzují současný rozvoj cirkulární ekonomiky, která má v České republice velký potenciál a české cirkulární projekty získávají úspěchy i za našimi hranicemi,“ upozorňuje Jonášová a poukazuje na to, že sousední vyspělé země ukládají odpady na skládky v minimální míře.

Naším cílem je zintenzivnit konstruktivní diskuzi mezi všemi aktérya poukázat na dopady odsunu doby skládkování o dalších 6 let,“ uzavírá Soňa Jonášová. Plné znění dopisu najdete zde.

Odložení konce skládkování kritizují i další subjekty, například Hnutí Duha či Česká asociace oběhového hospodářství (ČAObH). Podle různých odhadů je kapacita skládek v České republice cirka 17 let,“ řekl Miloš Kužvart, ředitel ČAObH , na nedávné konferenci v Brně, Každopádně už tu nehovoříme o dlouhé době. Znejistili jsme investiční prostředí, podnikatele.“ Do podnikatelského prostředí, zejména ve vztahu k budování recyklačních kapacit, vnáší rozhodnutí o posunutí termínu skládkování nejistotu z nestabilního prostředí.

Nejlevnější je něco nasypat do krajiny. Recyklace se musí vyplácet, je nezbytné zavádět ekonomické pobídky, aby se výrobky z recyklátů staly i ekonomicky přijatelné, když ne rovnou atraktivní,“upozornil Miloš Kužvart na nutnou podporu recyklace státem.

Mezi další kritiky nové odpadové legislativy patříČeská asociace odpadového hospodářství (ČAOH), které vadí, že navrhované zákony nedostatečně podporují recyklaci.

Doplňující údaje k navrhovaným odpadovým zákonům zajímaly také premiéra ČR Andreje Babiše. Vláda proto posunula termín projednání zákonů na 25.11.2019.

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ