Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

V loňském roce občané Karlovarského kraje vytřídili 447 000 kg vysloužilých elektrozařízení

| zdroj: Karlovarský kraj0

elektro
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Občané Karlovarského kraje v loňském roce díky odevzdaným elektrozařízením uspořili 4 461 MWh elektřiny, 405 166 litrů ropy, 26 873 metrů krychlových vody a 319 tun primárních surovin.

Vyplývá to z environmentálního vyúčtování, které má k dispozici kolektivní systém ASEKOL. S ním kraj spolupracuje na zajištění sběru a recyklace vysloužilých elektrozařízení v regionu.

Obyvatelé regionu stále více využívají k  odevzdávání starých elektrospotřebičů sběrné dvory a červené kontejnery společnosti ASEKOL. „Díky zodpovědné recyklaci vznikají úspory ve spotřebě elektrické energie, primárních surovin, ropy, vody, okyselování prostředí a produkci skleníkových plynů. “ informoval 1. náměstek hejtmana Karel Jakobec s tím, že ochrana životního prostředí patří mezi priority Karlovarského kraje.
Že se každý kus vytříděného elektra počítá, ukazuje například již 100 vytříděných notebooků, které uspoří 10 MWh elektřiny. Takové množství odpovídá tříleté spotřebě elektřiny pro rodinu žijící v běžném bytě. A za 100 kg vytříděných elektrospotřebičů se ušetří ropa, která by stačila na výrobu benzínu pro cestu z Prahy do Paříže. „Děkujeme všem, kterým není životní prostředí lhostejné a tříděním elektrozařízení pozitivně přispívají k ochraně přírody,“ dodal Jaroslav Labík, regionální manažer společnosti ASEKOL pro Karlovarský a Plzeňský kraj.
Environmentální vyúčtování je vypočítáváno pomocí studie životního cyklu výrobku (tzv. LCA – Life Cycle Assessment), která vypovídá o dopadech výroby a recyklace jednotlivých elektrozařízení na životní prostředí. Studie zohledňuje všech 6 skupin elektrospotřebičů, jejichž zpětný odběr kolektivní systém ASEKOL zajišťuje.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema