V Hradci Králové se na zkoušku objeví barevné koše na tříděný odpad

| zdroj: Hradec Králové0

Hradec_Králové_K2_-_9
zdroj: wikimedia.org

V Hradci Králové se na více než dvou desítkách míst objeví barevné koše na tříděný odpad. Lidé tak budou mít možnost vytřídit ještě více odpadu, než tomu bylo dosud. Cílem je snížit množství skládkovaného odpadu. Díky pilotnímu projektu, který plánuje město spolu s Hradeckými službami, se vybraných místech na území města objeví vedle běžných odpadkových košů pro ukládání směsného komunálního odpadu také odpadkové koše na plast, papír a sklo. Předpokládaná cena projektu včetně svozu, který bude zahájen v květnu, je více než 120 tisíc korun s DPH.

Cílem města je nejen přispívat svým aktivním přístupem ke snižování množství směsného komunálního odpadu, ať už jde o sběr gastroodpadu, rozšířené provozní doby sběrných dvorů, nebo fungování Re-use dobročinného obchodu, ale i rozšiřovat nabídku odložení tříděného odpadu do odpadkového koše na plast, papír a sklo. Na území Hradce Králové je nyní 2545 odpadkových košů na směsný komunální odpad, nově přibude u některých na 22 nejexponovanějších místech vždy trojice košů na tříděný odpad. Odhadovaná cena na uskutečnění projektu je přes 120 tisíc korun.

Na základě dlouhodobého sledování složení odpadu z běžných odpadkových košů je totiž patrné, že minimálně 80 procent tvoří obaly z konzumace nápojů a potravin, především PET lahve a další plastové obaly, nápojové plechovky, skleněné lahve a papírové obaly, tedy odpady jednoznačně vhodné k recyklaci. Zbytek obsahu tvoří drobný směsný komunální odpad, cigaretové nedopalky, dětské pleny nebo psí exkrementy.

„Odpadkové koše na plast, papír a sklo se proto objeví zejména v parcích, u dětských hřišť, mlhovišť nebo v centru města, kde dochází k většímu pohybu lidí, ke konzumaci nápojů a potravin, a tedy i ke vzniku odpadních obalů. Barevné koše budou umístěny například v Šimkových, Sukových a Žižkových sadech, dále u Muzea, nebo ve Foglarově uličce,“ říká náměstek odpovědný za oblast strategického rozvoje Lukáš Řádek.

„Odpadkové koše pro sběr separovaného odpadu budou barevně odlišeny a opatřeny polepem s informací, pro jaký typ odpadu jsou určeny. Svozy těchto košů budou probíhat vždy v pondělí a v pátek po dobu šesti měsíců květnem počínaje a říjnem konče. Během uvedeného období bude odpad svážen odděleně, jednotlivé komodity budou váženy, a bude sledována kvalita třídění. V případě pozitivních výsledků lze ve svozu separace z vybraných stanovišť pokračovat ve stejné nebo rozšířené podobě,“ dodává ředitel Hradeckých služeb Martin Hušek.

V loňském roce svezly Hradecké služby téměř 500 tun směsného komunálního odpadu z odpadkových košů. Jedná se o 3,5 procenta z celkového množství směsného komunálního odpadu z produkce města, které činilo 14 380,5 tuny.