Ukliďme Česko. Produkci odpadů koronavirus nezastaví

| autor: Hana Tomášková0

Ukliďme Česko. Produkci odpadů koronavirus nezastaví

Organizované úklidové akce tak proběhnou s největší pravděpodobností až na podzim při Celosvětovém úklidovém dni, který je letos vyhlášen na 19. září.

„Každoročně vybíráme jarní termín tak, aby už pokud možno nebyl sníh ve vyšších horských polohách a zaroveň ani vzrostlá zeleň v teplejších regionech. Pro letošek jsme měli hlavní termín úklidových akcí naplánován na sobotu 4. dubna,“ říká Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko.

Produkci odpadů nezastaví ani koronavirus. Právě naopak. Mnozí lidé ve strachu o vlastní zdraví přestávají používat mozek. Neštítí se nechat svůj odpad vedle popelnice. Neobtěžují se sesbíráním rozsypaných odpadků. Načerno odkládají věci z vyklizených půd nebo sklepů, jen aby se jich co nejrychleji zbavili.

Roste počet černých skládek na nejrůznějších místech stejně jako přibývá volně poházených odpadků v přírodě. Lesy a louky jsou zatím místa, kde není omezený volný pohyb osob. Neznamená to ale, že je zde povolený neomezený pohyb odpadků.

Individuální pohyb v přírodě na čerstvém vzduchu posiluje imunitu. To je v dnešní době žádoucí. Pomáhá také bojovat se stresem, kterému jsou mnozí nadměrně vystaveni.

Lze ho však využít ještě jinak. Stačí vzít si s sebou na procházku plastový pytel na odpadky, nezapomenout na rukavice a pomoci přírodě jarním úklidem. Je nutné dbát aktuálních bezpečnostních opatření a nesbírat papírové kapesníky, které se stejně za pár dní rozloží.

Při individuálním pohybu v lese je zbytečné si kazit výlet funěním do roušky, přesto si ji nezapomeňte vzít. Jednak můžete cestou někoho potkat, ale také se Vám bude hodit na fotku. Budete tak mít památku na "staré špatné časy" a můžete navíc vyhrát zajímavé ceny," píše se na facebooku Ukliďme Česko.

Pro desitku vylosovaných, kteří rouškovou fotografii z úklidu vloží jako veřejný příspěvek na svůj fcb profil s hashtagem #RouskovyUklid je připraven balíček pro účinné praní a dezinfekci látkových roušek.

Trojice nejvtipnějších fotografií bude navíc po Velikonocích zveřejněna na stránce Ukliďme Česko a jejich autory/ky odmění Ukliďme Česko dotykovým tabletem.

Zdroj: MŽP ČR, Ukliďme Česko

Foto: ilustrační/ Pixabay