Tzv. mlžítka ve městech zvyšují vlhkost, snižují prašnost a ochlazují vzduch

| autor: Hana Tomášková| zdroj: PVK, Frýdek Místek, Prostějov0

pvk_mlzitko.png
zdroj: PVK

V městském prostředí vznikají v létě extrémní tepelné ostrovy, kde je teplota vyšší než v přírodním prostředí. Kapky emitované z „jemné trysky mlžícího zařízení“ absorbují část tepla blízkého okolí právě díky přeměně vody na páru, čímž dochází k ochlazování vzduchu (odebírání tepla).

Mlžící systémy rozmlžují vodu přes speciální trysky pomocí vysokého tlaku. Do mlžícího zařízení proudí pitná voda přímo z vodovodního řadu.

Než dojde k osazení mlžítka je konkrétní místo prověřováno z hlediska technického a urbanistického. Při technickém šetření je posuzován stav podzemní části hydrantu, tlakové poměry v konkrétním místě sítě a celková provozní vhodnost; z dalšího prověřování jsou vyřazeny hydranty s primární funkcí zdroje vody pro hašení požárů.

Praha

Instalaci a provoz mlžítek mají v Praze na starosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK). V loňském roce fungovalo na území hlavního města 21 mlžítek. Letos se ještě mohou jednotlivé městské části přihlásit, pokud mají o mlžící zařízení zájem.

Urbanistické posouzení provádí na žádost PVK Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy. V souladu s těmito informacemi nepřekvapí celkový počet lokalit, které již byly prověřeny. Jedná se o více než 140 podzemních hydrantů.

Výhody mlžítek:

• Mlžítko pocitově sníží teplotu okolí
  • Zvýší vlhkost a sníží prašnost
  • Osvěží kolemjdoucí hygienicky nezávadnou pitnou vodou přímo z vodovodního řadu
  • Na jeho připojení na hydrant nejsou potřeba žádné výkopové ani stavební práce
  • Kapky mlžícího zařízení absorbují část sluneční energie, tím dochází k přeměně vody na páru a k ochlazování vzduchu
  • Spotřeba vody je cca 18 l/hod (varianta s jednou tryskou)

Frýdek Místek

Město Frýdek Místek loni rozjelo zkušební provoz mlžících zařízení. Inspiraci našli například u Zlína nebo Ostravy. Mlžítka mají tvar hokejky, voda se spouští pomocí nášlapného tlakového spínače.

Občanům se tak nabízí osvěžení v horkých dnech a zařízení zpříjemní klima na rozpáleném náměstí.

Více informací najdete v následujícím videu.

Prostějov

Rada města Prostějova schválila na svém jednání pořízení dvou mobilních mlžících sprch. Ty budou umístěny na nám. T. G. Masaryka, na velké a malé kuželně.

„Předpokládáme, že mlžítka ocení lidé hlavně v horkých letních dnech. Osvědčila se i v jiných českých a moravských městech a i v Prostějově budou doplňovat funkci kašen a zeleně,“ vysvětlil první náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Vedení města se mlžítky v minulosti již zabývalo, námět pořídit jej do centra města oprášila náměstkyně Milada Sokolová. „Inspirovala mne reportáž z Frýdku – Místku, kde si lidé mlžítka velmi pochvalovali. Záměr jsme projednali a odsouhlasili jak s památkáři, tak s hygienou. Myslím, že i u nás tedy přijde v parných dnech takové zařízení vhod. Celkové náklady na pořízení mlžítek jsou 70.000 Kč s DPH.“