Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Světlo ovlivňuje zdraví a vitalitu

| zdroj: Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Praze0

Světlo ovlivňuje zdraví a vitalitu

Jeho vliv na studenty a pedagogy vyhodnocuje Lenka Maierová z Platformy pro zdravé osvětlování Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT.

Vliv kvality světelného prostředí na biologické procesy v lidském těle prokázala celá řada laboratorních experimentů. Jednu z nejmodernějších praktických aplikací těchto poznatků představují plnospektrální LED světelné zdroje společnosti Spectrasol.

Ve spolupráci s Platformou pro zdravé osvětlování ČVUT UCEEB a s podporou odboru školství Magistrátu hlavního města Prahy proběhla ve vybraných učebnách gymnázia Na Pražačce pilotní instalace tohoto prokognitivního osvětlení.

Součástí projektu bylo i podrobné vyhodnocení vlivu nově instalovaného osvětlení na soustředění, paměť a řadu dalších fyziologických procesů u studentů i učitelů. V jeho rámci byla sledována celá řada subjektivních i objektivních parametrů u žáků z učeben vybavených běžným a prokognitivním osvětlením.

Výsledky prokázaly meziroční statisticky významné zlepšení prospěchu u studentů, kteří se učili pod prokognitivním osvětlením. Snížil se také počet jejich pozdních příchodů a testy sledující krátkodobou paměť ukázaly na lepší výkonnost.

Více detailů si můžete přečíst v časopise TECNICALL případně poslechnout na stránkách Radiožurnálu

Foto: ČVUT UCEEB

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert