Sběrná místa pro zpětný odběr elektrozařízení

| autor: Pavel Mohrmann| zdroj: Ekolamp0

elektroodpad

Povinnost sebrat a nechat zrecyklovat staré a vysloužilé elektrozařízení má ze zákona výrobce. Tuto činnost tedy výrobci a obchodníci vykonávají, ale většinou ne sami, nýbrž prostřednictvím kolektivních systémů (KS).

Je ale nutné říci, že ze zákona vyplývá „nepřenositelnost“ povinnosti z výrobce na kolektivní systém. „A to i přesto, že bude výrobce součástí kolektivního systému. Podle zákona je stále zodpovědný za sběr a recyklaci svých vysloužilých produktů,“ říká obchodní ředitel kolektivního systému Petr Číhal a dodává: „Z toho vyplývá potřeba vybrat si správně spolehlivý kolektivní systém a průběžně kontrolovat, zda a jakým způsobem převzaté povinnosti plní.“

Zákon dále říká, že výrobce je povinen zřídit sběrnou síť. Nejjednodušší a ekonomicky nejvýhodnější cestou, jak plnit tuto povinnost, je zapojení do kolektivního systému, který má již síť sběrných míst vytvořenou a vybavenou v souladu s požadavky legislativy. „Například je nutné mít sběrná místa ve všech obcích a městských obvodech s počtem obyvatel nad 2000“ říká Petr Číhal, „kromě obcí spolupracujeme s prodejnami, velkoobchody a odpadovými společnostmi. Vybavit všechna místa a zajistit z nich svoz, by tak pro jednotlivého výrobce nebylo snadné.“

Konečný uživatel smí předat své vysloužilé elektrozařízení pouze na jasně určené místo zpětného odběru. Takové místo má svá specifika, která se řídí vyhláškou, a rovněž musí být správně označeno. Společnost Ekolamp svá sběrná místa od roku 2023 označuje v novém designu.

známka Ekolamp

Sběrná místa Ekolamp vybavuje sběrnými nádobami určenými pro konkrétní elektrozařízení. „Ke každému místu přistupujeme individuálně a nádoby vybíráme společně podle velikosti, podmínek a potřeb daného sběrného místa.“ vysvětluje Petr Číhal, „po naplnění nádob pak probíhá odvoz elektrozařízení na základě objednávek, které provozovatelé sběrných míst zadávají prostřednictvím našeho informačního systému.“

Všechna sběrná místa jsou zanesena v Registru sběrných míst, který je veřejně dostupný. Popis jednotlivých míst obsahuje kromě názvu, adresy a provozní doby také informace o sbíraných elektrozařízeních a o kolektivním systému, který místo zřídil. Výrobce, potažmo kolektivní systém, je povinen do Registru vkládat uvedené údaje a průběžně je aktualizovat. Registr je tak jednou z možností, kde mohou koneční uživatelé najít nejbližší místo pro odevzdání vysloužilých elektrozařízení.