Retenční nádrž Jiviny byla revitalizována

| zdroj: Praha.eu0

aktuality.jpg
zdroj: Praha.eu

V letošním roce byla revitalizována retenční nádrž Jiviny v Praze 6. Odbahnění a další úpravy se uskutečnily v rámci dlouhodobého strategického projektu hlavního města Prahy „Obnova a revitalizace pražských nádrží“, zajišťovaného odborem ochrany prostředí pražského magistrátu.

„Hlavním účelem této stavby je protipovodňová ochrana spodní části povodí Litovicko-Šáreckého potoka, nádrž slouží též jako rybářský revír. V rámci klimatického závazku hlavního města byly vytvořeny nové biotopy pro faunu i flóru, v zadní části nádrže pak vznikly zatopené úkryty ze starých pařezů a kamenů,“ říká náměstek primátora a radní pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.

Retenční nádrž Jiviny byla postavena v letech 1980 až 1984 na Litovicko-Šáreckém potoce v Praze 6 pro zachycení dešťových vod. Nebyla od svého vzniku nikdy čištěna a na jejím dně se za tu dobu usadilo více jak 40 000 m3 sedimentu. Díky více než pět metrů vysoké a téměř 300 m dlouhé hrázi je schopna při povodních pojmout až 240 000 m3 vody, plocha zátopy činí téměř 12 hektarů a tím se Jiviny řadí mezi největší pražské nádrže. Nádrž byla poslední velkou vodní plochou v majetku hlavního města, která nebyla odbahněna.

Od léta letošního roku byla nádrž celkově revitalizována, veškerý sediment byl z nádrže odvezen a využit na rekultivaci deponie v Řeporyjích a jako hnojivo na okolní pole. Součástí revitalizace je i nové opevnění podemletého pravého břehu těžkou balvanitou rovnaninou a vytvoření přístupové cesty k lovišti,“ dodává náměstek Petr Hlubuček.

Kulturně historickou zajímavostí této revitalizace jsou nálezy objektů a keramiky z mladší doby železné – laténu, pravděpodobně se zde v blízkosti potoka nalézalo keltské sídliště. Celkové náklady činily 21 mil. Kč a byly plně hrazeny z rozpočtu hlavního města Prahy.