Rada kraje schválila přípravu žádosti o dotaci na vznik Karlovarského inovačního centra

| zdroj: Karlovarský kraj0

zdroj: Karlovarský kraj

Karlovarský kraj prochází prostupnou transformací. Kromě odklonu od těžby uhlí a přechodu ke klimaticky šetrnějším zdrojům energie se proměna regionu týká také podpory rozvoje podnikání, vzdělávání, vědy, výzkumu a inovací.

Zásadním je pak strategický projekt „Karlovarské inovační centrum“ (KIC) pro vzájemné sdílení know-how a znalostí. Krajští radní během svého zasedání schválili přípravu žádosti o dotaci na jeho realizaci prostřednictvím výzvy Operačního programu Spravedlivá transformace. Návrh ještě musí projít krajským zastupitelstvem.

„Nyní čekáme na zářijové zasedání krajského zastupitelstva, na kterém bude návrh projednán. V případě, že bude schválen, podáme žádost do příslušné výzvy Operačního programu Spravedlivá transformace. Očekáváme, že během příštího roku budeme úspěšní a poté může začít samotná realizace projektu, s tím, že už máme hotovou kompletní projektovou dokumentaci. Vzhledem k rozsahu objektu, který zahrnuje tři budovy, počítáme s výstavbou přibližně na dva roky. První firmy by pak v centru mohly začít fungovat začátkem roku 2027,“ uvedl radní pro oblast regionálního rozvoje, projektového řízení Patrik Pizinger.

Celkové náklady jsou vyčísleny na 635 milionů korun včetně DPH, z toho 65 % celkových nákladů, tedy 412,54 milionů korun, pokryje právě dotace z Evropského fondu pro spravedlivou transformaci. Zbytek uhradí kraj ze svého rozpočtu.

Záměrem projektu je vybudovat zcela jedinečnou infrastrukturu s cílem zvýšit vývojové a inovační aktivity mezi podnikateli, veřejným sektorem a výzkumnými pracovišti v Karlovarském kraji. Komplex budov se stane základním místem pro kreativně smýšlející osoby, start-upy a designéry, kteří se zde mohou společně setkávat a diskutovat své nápady. Zájemci se budou moci zapojit do inkubačních či akceleračních programů nebo si pronajmout kancelář či zasedací místnost. „V inovačním centru budou působit také vysoké školy, se kterými budou moci firmy konzultovat vývoj svých produktů a technologií. Kromě podpory malých a středních podniků vytváříme zázemí i pro začínající podnikatele, jimž nabídneme odborné poradenství související se zahájením jejich byznysu,“ doplnil radní Patrik Pizinger.

Vedle soukromých subjektů bude areál sloužit také jako zázemí pro Kreativní agenturu 4K a Institut lázeňství a balneologie v.v.i. Své sídlo zde bude mít Karlovarská agentura rozvoje podnikání p.o., která bude zároveň i provozovatelem centra.