Příklady dobré praxe: ve Vídni nevyhazují, ale opravují

| zdroj: Eurocomm-PR0

Vídeň to opraví -Poukázka na opravu.png
zdroj: Eurocomm-PR

Se speciální iniciativou na opravu nefungujících či porouchaných věcí přišla vídeňská radnice, která prostřednictvím speciálních poukazů motivuje své obyvatele, aby zbytečně nevyhazovali vše, co jeví nedostatky. Od září, kdy byl projekt „Vídeň to opraví“ spuštěn, bylo opraveno čtyři tisíce věcí, přičemž většinu tvořila elektronika.

Městská iniciativa za 1,6 mil. eur má Vídni pomoci v boji s klimatickými změnami. „Opravit, ne vyhodit, to je aktivní přístup ochrany životního prostředí a mám radost, že Vídeňané tuto nabídku využívají,“, komentuje nový projekt vídeňská radní pro životní prostředí Ulli Sima. Podle nejnovějších propočtů tak jen v první fázi město ušetřilo sto tun CO2. Opraveno bylo doposud 4 000 věcí, přičemž až 67 % tvořila elektronika, hlavně pak mobily a tablety. Mezi další věci, které si Vídeňané nechali opravit, patřil nábytek, boty, oblečení a kola. „Oprava je šetrná k životnímu prostředí, šetří peníze a podpoří business Vídeňské opravárenské sítě, což je v této době nutné. Poukázkou pomáháme všem Vídeňanům, opravárenským podnikům a také životnímu prostředí,“ pokračuje radní pro životní prostředí.

Zájemci si poukázku mohou zdarma stáhnout na stránkách města. Následně se pak s porouchanou věcí mohou vydat do jednoho z podniků Vídeňské opravárenské sítě (Wiener Reparaturnetzwerk). Město dotuje každou opravu z 50 %, maximální částka pak dosahuje 100 euro. Po předložení poukázky je částka automaticky snížena na polovinu a není nutné vyplňovat další formuláře.

Projekt „Vídeň to opraví“ byl spuštěn v září a město na něj vyčlenilo 1,6 miliónů euro. Podle radnice oprava porouchaných věcí nejen snižuje množství vyhozených věcí, ale šetří i zdroje a škodlivé plyny CO2. To vše pak zpomaluje klimatické změny. Boji se změnou klimatu věnuje Vídeň veliké úsilí. Investuje např. i do intenzivní výsadby nové zeleně ve městě, zřizuje plovoucí zahrady, první chladící park a také spoustu tzv. cool uliček. Více o projektu „Vídeň to opraví“ naleznete na www.mein.wien.gv.at/wienerreparaturbon.