Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Praha představila na veletrhu Smart City Expo v Barceloně budoucnost městských inovací

| zdroj: Praha.eu0

aktuality
zdroj: Praha.eu

Zástupci Prahy se zúčastnili světového veletrhu Smart City Expo World Congress v Barceloně. Mezi inovacemi přilákala pozornost návštěvníků především prezentace platformy Golemio, která analyzuje městská data pro další využití.

Pražský stánek, inspirovaný industriální historií Prahy, byl pojat jako platforma pro prezentaci inovativních projektů v oblasti smart city, které vznikly na území hlavního města Prahy. Zástupci hlavního města se akce zúčastnili ve spolupráci s agenturou CzechTrade a městskou společností Operátor ICT, a.s.

Ekonomická diplomacie je důležitou součástí zahraničních vztahů města, naším dlouhodobým cílem je podporovat rozvoj znalostní společnosti a s ní související obory budoucnosti,“ řekl primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Celkem osm společností, jejichž výběr zajistila agentura CzechTrade, představilo své produkty v oblasti analýzy kvality ovzduší, městských hydroponických systémů, chytré technologie pro rychlé opravy rozbité vozovky nebo inteligentní systémy osvětlení. Společně se zástupci firem se v Barceloně prezentovalo i Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT, jejichž projekt S.A.W.E.R získal na loňském Expo v Dubaji hlavní cenu.

Městská společnost Operátor ICT, a.s. získala pozornost návštěvníků a dalších municipalit projektem datové platformy hl. m. Prahy Golemio, která je v kontextu využití městských dat unikátní. Je nástrojem pro sběr, uchování a následnou analýzu městských dat. Tým datových analytiků návštěvníkům barcelonského kongresu přiblížil a ukázal datové sady, které jsou do datové platformy, jež aktuálně čítá na 120 otevřených datových sad, začleněny.

„Prošli jsme každý kout výstavy, mluvili jsme s celou řadou zástupců měst, abychom si potvrdili, že právě Golemio je naprostou špičkou ve zpracování dat. Během expa v Barceloně se na jednom místě během tří dnů dozvíte vše o aktuálních trendech a vývoji v oblasti využívání chytrých technologií, sednete si k jednomu stolu, face to face, se zástupci Singapuru, Kanady a dalších vzdálených regionů, se kterými byste jen těžko navazovali kontakt. Právě proto jsem moc rád, že se nám společně s magistrátem povedlo zajistit Praze vlastní, skvěle vypadající expozici, a hlavně jsme měli příležitost celému světu ukázat, že Praha má co světu nabídnout,“ uvedl Petr Suška, člen představenstva Operátora ICT, a.s., a ředitel sekce Smart City ředitel úseku Smart City, inovací a projektového řízení.

Pražská expozice díky nastavené spolupráci mezi soukromým a akademickým sektorem přilákala velkou pozornost návštěvníků, mimo jiné i předsedy vlády Katalánska, Pereho Aragonèse nebo starostky města Barcelony, Ady Colau.

Z hlediska podpory podnikání a ekonomické diplomacie se jednalo o unikátní projekt, kdy město bylo hlavním promotorem akce za pomoci státní agentury CzechTrade. „Představení českých technologií pro udržitelný rozvoj měst a obcí nemohlo na Smart City Expo World Congress chybět. Naši exportéři realizují v této oblasti velmi zajímavé projekty. To jsme si ověřili již na světové výstavě EXPO v Dubaji nebo prezentací na výstavišti HUNGEXPO v Budapešti s projektem City For The Future, který agentura CzechTrade zastřešuje společně s MPO. Díky naší spolupráci s magistrátem měli exportéři zázemí v rámci expozice Praha a na základě synergie s Technologickým centrem Praha a Jihomoravským inovačním centrem mohli exportéři využít také speciální on-line B2B matchmaking platformu,“ uzavřel za CzechTrade Jan Špunda, specialista na podporu internacionalizace pro výrazně inovativní malé a střední podniky.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert