Požár v hale na výrobu plastů v Žebráku

| zdroj: ¨HZS ČR0

zdroj: HZS ČR

V pondělí 14. srpna pár minut před jedenáctou hodinou dopoledne přijalo Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje oznámení o požáru haly v průmyslovém areálu v Žebráku na Berounsku.

Operační důstojník na místo vyslal všechny jednotky nejprve z prvního a posléze i z druhého poplachového stupně. Po příjezdu a provedeném průzkumu velitel zásahu upřesnil, že jedna z hal je zcela zasažena a hrozí rozšíření  požáru na druhou. Požární poplachový stupeň byl proto zvýšen na třetí a na místo události byly povolány další jednotky, včetně spojového vozu a protiplynového automobilu, který disponuje zásobou náhradních lahví do dýchacích přístrojů, v kterých celý zásah probíhal.

Pro efektivnější zvládnutí požáru bylo místo zásahu rozděleno na pět úseků, každý s vlastním velitelem. Hasební zásah se nejprve soustředil na vnitřek objektu, po chvíli bylo nutné z důvodu nebezpečí přeskupit techniku a zasahující u události. Krátce poté došlo k částečnému zřícení budovy. Jelikož se hala nacházela v těsné blízkosti plzeňské dálnice D5, rozhodl velitel zásahu ve spolupráci s Policií ČR o uzavření jednoho jízdního pruhu v každém směru, kde také probíhal hasební zásah. Z důvodu bezpečnosti zasahujících byla nakonec v místě události uzavřena obousměrně celá dálnice. Velitel zároveň požádal o výjezd pracovníků Chemické laboratoře Kamenice k monitorování škodlivin v okolí požáru. Opakovaným měřením na předem vytipovaných místech bylo zjištěno, že nedošlo k šíření škodlivých látek. Velkou roli v tom sehrály rozptylové podmínky, protože kouř stoupal kolmo nahoru a nešířil se na obydlené okolí. O události byli informováni také pracovníci životního prostředí a starostové okolních obcí.

Několik minut před půl jednou odpoledne byl poplachový stupeň zvýšen na nejvyšší možný – zvláštní. Došlo k dalšímu zřícení haly a zasahující hasiči se museli soustředit nejen na zvládnutí samotného požáru, ale také k ochraně okolí. Zřízen byl štáb velitele zásahu a velitel povolal k události vrtulník Black Hawk s bambi vakem na pomoc s hašením. Byl využit zejména k hašení zříceného středu budovy, kam se zasahující hasiči nemohli dostat. Vrtulník provedl 48 shozů a poté se vrátil zpět na svou základnu. Pro plynulou dodávku hasební vody bylo na místo povoláno velkokapacitní čerpadlo SOMATI.

Ve tři čtvrtě na tři se podařilo dostat požár pod kontrolu a mohla být nahlášena jeho lokalizace. V půl čtvrté bylo místo zásahu přerozděleno na čtyři úseky. Zásah z tělesa dálnice byl ukončen a provoz na dálnici mohl být obnoven. Požární poplachový stupeň byl snížen na třetí.

V noci byla nasazena technika ze Záchranného útvaru HZS ČR, která pomáhala rozebírat halu. Hasiči se tak snadněji dostali ke skrytým ohniskům, která mohli dohasit. Nyní pokračuje rozebírání haly, vyhledávání a dohašování skrytých ohnisek. Zároveň dochází ke střídání zasahujících.

Dne 15. srpna 2023 byl požární poplachový stupeň snížen na základní. Na místě dochází k redukci zasahujících jednotek, některé jsou odeslány zpět na své základny.

požár