Potravinové banky ve spolupráci s MZe během dvou týdnů zachránily a rozdaly 330 tun potravin

| zdroj: MZe ČR0

Zachráněné potraviny pomohly lidem v nouzi v různých sociálních službách a v karanténou uzavřených městech. Jdou především k seniorům a rodičům samoživitelům.

„Jsem rád, že se naše dobrá spolupráce s potravinovými bankami osvědčila i v této nelehké době a podařilo se zachránit značné množství potravin. Chci jejich provozovatele ujistit, že jejich činnost má naši podporu. Pomáháme jim od roku 2016 a budeme jim samozřejmě pomáhat i nadále, dokud se nenajde vhodnější systémové řešení, aby tato pomoc nebyla pouze na našem ministerstvu. Loni jsme například potravinové banky podpořili více než 116 miliony korun, což je o téměř 76 milionů více než v roce 2018,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman. Ocenil práci zaměstnanců bank a dobrovolníky, kteří pracují i v těchto složitých dnech s obrovským nasazením.

Do distribuce potravin v současné situaci jsou zapojené nejen neziskové organizace, ale také obce a záchranné složky v regionech.

„Značné množství ovoce a mléčných potravin se podařilo zachránit ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství, které nám pomohlo koordinovat odběr 80 tun potravin z uzavřených škol. Další velkou pomocí jsou pak dary potravin od obchodních řetězců a také se s dary ozvala řada výrobců potravin,“ uvedl Aleš Slavíček, předseda České federace potravinových bank.

V roce 2016 Ministerstvo zemědělství (MZe) spustilo nový dotační program Podpora činnosti potravinových bank a dalších subjektů s humanitárním zaměřením. Cílem je přispět ke snížení plýtvání potravinami, předejít vzniku potravinového odpadu, a zároveň tak podpořit distribuci potravin lidem na hranici hmotné nouze, kteří nemají přístup k základním potravinám. Od počátku podpory vyplatilo MZe potravinovým bankám více než 209 milionů korun.

Foto: ilustrační/ Pixabay