28. 3. 2019  |  Aktuality  |  Autor: Kraj Vysočina

Orkán Eberhard prověřil hasiče i energetiky, starostům pomáhala také nová informační linka

Orkán Eberhard, který druhý březnový víkend potrápil celé Česko, prověřil také na Vysočině připravenost hasičů a pracovníků energetických společností. Hasiči vyjížděli ke stovkám událostí, z nichž nejčastější byly pády stromů na silnice nebo automobily na parkovištích a také zajištění utržených střech. Velké problémy způsobily pády stromů na elektrická vedení. Energetici ze společností EON Distribuce a ČEZ Distribuce se snažili co nejrychleji obnovit dodávku proudu do téměř 30 tisíc domácností. „Hasiči i energetici situaci zvládly velmi profesionálně a vzhledem k rozsahu škod rovněž velmi rychle. Poprvé se naostro v praxi vyzkoušel nový komunikační kanál mezi distributory elektrické energie, hasičským záchranným sborem a starosty jednotlivých obcí. Ten starostům umožnil získat přesnější dostupné informace o postupu montážních prací a zároveň se dozvěděli předpokládaný čas obnovení dodávek energií do svého katastru,“ shrnul řádění orkánu Eberhard na Vysočině hejtman Jiří Běhounek.

Potřeba zdokonalit a více precizovat systém informovanosti starostů obcí vznikl už po poslední vichřici Herwart na podzim 2017. Mnoho obcí tehdy zůstalo několik dní bez elektrického proudu a zástupci obcí neměli přístup k relevantním informacím, především jaká je prognóza délky výpadku. „Tato situace by se už nyní neměla opakovat. Starostové obcí byli seznámeni se systémem předávání informací jednotlivými společnostmi E.ON Distribuce i ČEZ Distribuce a byli jim, na setkání rady kraje se starosty obcí v lednu tohoto roku, představeni zástupci distributorů konkrétně pro jejich obec, na které je možno se obracet. Zásadní podmínkou pro vzájemnou komunikaci je mít aktuální kontakty v databázi kontaktů obcí ePUSA,“ říká Jan Murárik z oddělení krizového řízení a bezpečnosti Krajského úřadu Kraje Vysočina.

V případě, že starosta potřebuje s aktualizací kontaktů v systému ePUSA poradit, může se obrátit na odbor informatiky krajského úřadu na Ing. Táňu Mrázkovou, tel. 564 602 104 nebo email: mrazkova.t@kr-vysocina.cz

Foto: ilustrační Pixabay