Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Okolí Lukavice trápí nedostatek vody a záměr na pokračování těžby v lomu Žumberk

| autor: Pardubický kraj0

Okolí Lukavice trápí nedostatek vody a záměr na pokračování těžby v lomu Žumberk

„Nedostatek vody a sucho je problémem, který se rok od roku stupňuje a začíná trápit stále více obcí. Součástí Lukavice nedaleko Nasavrk jsou také místní částí, které trápí nedostatek vody ve studních a absence vodovodu. Z tohoto důvodu máme v krajském rozpočtu k dispozici různé dotační tituly například na pořízení projektové dokumentace. Jedná se o první kroky, které by z mého pohledu měly být jednoznačně učiněny. Vzhledem k předpokladům dalšího klimatického vývoje lze očekávat, že poslední suchá léta se budou opakovat i v příštích letech,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Velkým tématem při jednání se starosty je vždy modernizace silnic. Výjimkou není ani Lukavice. Kraj má připravenou opravu silnice směrem na Vížky. „Bohužel vzhledem k tomu, že stát v letošním roce krajům přislíbil ze Státního fondu dopravní infrastruktury pouze dvě miliardy korun oproti čtyřem, musí být některé připravované projekty prozatím pozastaveny. Budeme však v nejbližší době jednat na úrovni rady o rozdělení přebytku hospodaření loňského roku, čímž bychom tento výpadek chtěli nahradit. Tento případ je jednoznačným příkladem toho, když nemáme dlouhodobě jako kraje garantované peníze na opravy silnic nižších tříd již před zahájením stavební sezony,“ uvedl hejtman Martin Netolický, kterého starostou obce informoval také o problematice lomu Žumberk a snaze vlastníka rozšířit a prodloužit těžbu. Zastupitelstvo obce v minulosti tento záměr vlastníka odmítlo. Hejtman obdobnou záležitost řešil nedávno také v případě těžby štěrkopísku v okolí Přelouče.

Obec Lukavice se rozkládá v podhůří Železných hor v nadmořské výšce 310 metrů nad mořem jižně od Chrudimi. Spolu s místními částmi Lukavička, Vysonín, Vížky, Radochlín, Loučky a Doly má necelých 900 obyvatel a rozkládá se na rozloze 900 ha. Obec proslavila především těžba a zpracování pyritu. Na přelomu 18. a 19. století patřila chemická továrna v Lukavici k největším v habsburské monarchii. Doly byly uzavřeny v roce 1892 a jejich zachovalé zbytky jsou dnes chráněny jako technická památka. Továrna ukončila svou činnost v roce 1905.

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema