O sběr bioodpadu na sídlištích je zájem, ale …

| zdroj: Pardubice0

Pardubice_bioodpad.jpg
zdroj: Pardubice

Pilotní projekt odděleného sběru bioodpadu v pardubické sídlištní zástavbě má za sebou pět měsíců. Potvrzuje, že i mezi obyvateli bytových domů je o třídění této složky poměrně velký zájem, stále je však dost těch, kteří jejich snahu chovat se šetrně k životnímu prostředí, maří.

S bioodpadem od rodinných domů není problém

Od října loňského roku, do konce letošního února, svezly Služby města Pardubic z pěti kontejnerů, umístěných na sídlištích Dubina a Slovany, více než osm tun bioodpadu, což není během zimního období málo. Tento odpad končí, stejně jako ten, který je svážen od rodinných domů, přihlášených do systému sběru biologicky rozložitelného odpadu, v kompostárně Dražkovice. Tady by se měl proměnit v kvalitní kompost a vrátit se v této formě do přírody.

„Podmiňovací způsob je na místě. Zatímco s bioodpadem od rodinných domů není problém, ten ze sídlišť vykazuje značné množství znehodnocujících přísad. Zkrátka je stále dost lidí, kteří do hnědých označených kontejnerů vyhodí cokoli. Plasty, igelitové tašky plné komunálního odpadu a podobně. Ať už je to z nevšímavosti, nebo lenosti udělat pár kroků k příslušnému kontejneru, kazí tím snahu svých zodpovědnějších sousedů,“ konstatoval vedoucí odboru životního prostředí Pardubického magistrátu Miroslav Míča.

Bioodpad ze sídlišť se musí ukládat odděleně

„Stále častěji se nám ozývají lidé ze sídlišť, že by také rádi třídili bioodpad. Uvědomují si, že tím mohou pomoci Zemi hned dvakrát. Zmenší objem skládkovaného komunálního odpadu a formou kvalitního kompostu vrátí do přírody, co do ní patří, humus. Proto jsme také loni na podzim zahájili tento pilotní projekt,“ řekl náměstek primátora pro životní prostředíJan Nadrchal. Vzhledem k tomu, že kompostárna nemůže svezený bioodpad třídit, ukládá a zpracovává ten ze sídlištní zástavby odděleně, aby cizorodé příměsi neznehodnotili celou produkci kompostu. „Uvidíme, jak to bude pokračovat v dalších měsících. Snad si ti nepořádní uvědomí, o jak důležitý zdroj nás svým jednáním připravují a když už sami netřídí, nebudou alespoň mařit snahu ostatních,“ dodal náměstek Nadrchal s tím, že na podzim město, podle množství a čistoty ukládaného odpadu, vyhodnotí, zda má smysl projekt rozšířit i do další sídlištní zástavby v Pardubicích.

Třídění bioodpadu má v Pardubicích mnohaletou tradici

Obyvatelé rodinných domů mohou v Pardubicích odděleně ukládat bioodpad ze zahrádek a domácností již 15. rokem. V současné době je do projektu zapojeno téměř 4 000 nemovitostí, včetně 14 základních a 35 mateřských škol. Bioodpad tvoří až třetinu směsného komunálního odpadu, kterého Pardubice ročně vyprodukují zhruba 14 500 tun. Vytříděním a zpracováním bioodpadu by se podařilo výrazně omezit drahé ukládání odpadu na skládkách.