Je tady jaro a s ním čištění ulic

| autor: Hana Tomášková0

itec čištění ulic
zdroj: I-TEC Czech, spol. s r.o./ čištění ulic/ Bonetti s odmetacím kartáčem

Obce a města čeká každoroční blokové čištění komunikací. Kdy se jarní úklid dotkne právě vás, zjistíte s předstihem podle dopravního značení. Existují ale i databáze, kam mohou obce vkládat informace o čištění ulic, a zaregistrovaným občanům pak přijde včasné upozornění.

Úklid po zimním období zahrnuje zejména čištění chodníků, komunikací, cest a veřejného prostranství. Je třeba odstranit zbytkový posypový materiál. Zpravidla je prováděn strojní úklid v kombinaci s ručním - fukary apod.

Úklid komunikací znamená zlepšení čistoty města či obce. Vyžaduje vždy dokonalou spolupráci občanů – majitelů motorových vozidel. Nejméně 7 dní před zahájením blokového čištění ulic jsou v daných oblastech umístěny přenosné dopravní značky s dodatkovými tabulkami s datem a časovým rozmezím, kdy bude úklid probíhat.

V tomto termínu je třeba komunikaci uvolnit a neparkovat zde. Zaparkované vozidlo brání samotnému vyčištění silnice a může také blokovat průjezd úklidovým vozům. Majitele vozů, které by bránily úklidu, lze pokutovat či zajistit odtah automobilu specializovanou službou.

Pro zjednodušení komunikace s občany může město využívat některou z databází. Například www.cisteniulic.cz (Svitavy, Městská část Praha 1, Uherské Hradiště, Brno Žabovřesky, Brno Řečkovice a Mokrá Hora, Brno Sever, Brno Černovice, Brno Židenice, Tábor, Brno Tuřany, Brno Medlánky, Zlín, Ústí nad Orlicí, Brno Starý Lískovec, Louny, Cheb, Chrudim, Ostrov, Aš, Ostrov), https://cisteni.bkom.cz/cs (Brno), https://info.tsk-praha.cz/tsk-info/ (Praha), kde občané najdou harmonogram blokového čištění komunikací v jejich městě. Po registraci dostanou s časovým předstihem upozornění na úklid v jejich ulici.

Čištění komunikací je nezbytné, dojde k odstranění nečistot, štěrku a případně i menších překážek na vozovce, kropení vodou snižuje prašnost a celkově se zlepší kvalita místa, kde žijeme. Respektováním dopravního značení, které omezuje parkování v době úklidu, lze celý proces zrychlit a usnadnit.

Ke kvalitnímu úklidu je potřeba i výkonná technika. Nízkoemisní vozy s vhodnými nástavbami a potřebnými doplňky umožní variabilní proměnu vozidla.