Jak správně nastavit vztahy mezi městy a investory?

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Frank Bold Advokáti0

mesto45.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Jihlava patří mezi města, která mají zájem na zkvalitňování života svých občanů. Pracuje na rozvoji infrastruktury i služeb. Město se zaměřilo i na vztahy s investory a chce, aby developeři přispívali k vytvoření kvalitního prostředí.

Zásady pro spolupráci s investory

Zásady pro spolupráci s investory, které se připravují v Jihlavě, zrychlí a zpřehlední komunikaci s developery a budou nápomocné rozvoji veřejné infrastruktury a občanské vybavenosti v souvislosti s novou výstavbou.

Na podobě těchto pravidel se v polovině října shodli zástupci města a představitelé Asociace developerů a Svazu podnikatelů ve stavebnictví, kteří o nich 20. října také veřejně diskutovali v online diskusi „Developer a město“. Zásady pro spolupráci s investory bude do konce letošního roku schvalovat zastupitelstvo města.

Podíl developerů na rozvoji města

Zásady mimo jiné stanovují způsob, jak se developer bude podílet na rozvoji veřejné infrastruktury a občanské vybavenosti, tedy buď finanční kompenzací nebo přímo její výstavbou. Město tak jde vstříc trendu, kdy odpovědní investoři sami investují do míst, kde podnikají, což je nutný krok směrem k vytvoření kvalitního prostředí.

„V řadě míst už investor platí. Cílem je, aby peníze, které investoři městům zaplatí, byly skutečně použity v místě, kde se staví. V Jihlavě se takový systém daří nastavit, a město se tak stává vlajkonošem dobré praxe pro nastavování vztahů mezi obcemi a investory. Věřím, že je to začátek restartu vztahů a obnovení důvěry mezi oběma stranami,“ uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza.

Cílem je kompenzovat městům zátěž spojenou s výstavbou

Zásady nemají odrazovat investory, ale získat městu částečnou kompenzaci za dodatečnou zátěž veřejné infrastruktury a veřejných služeb, které výstavba přináší.

„Město předkládá developerům jasný dokument, na základě kterého s nimi bude jednat a díky kterému může dojít jak k vyjasnění sporných bodů stavebních záměrů, tak ke koordinaci požadavků samosprávy, a to ještě před zahájením samotných povolovacích procesů. Tím developer může ušetřit spoustu času při projektové přípravě,“ uvedl advokát Jiří Nezhyba z Frank Bold Advokáti, která pro město Jihlava zásady připravuje.

Základní principy pro efektivní řešení příspěvků stavebníků místním samosprávám

online diskuze

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Nadace partnerství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.