Jablonec nad Nisou chystá změny v odpadovém hospodářství

| autor: Hana Tomášková0

Jablonec nad Nisou chystá změny v odpadovém hospodářství

Společnost Severočeské komunální služby, s.r.o. (SKS) funguje v Jablonci jako dodavatel služeb odpadového hospodářství od roku 1995. Protože má smlouva roční výpovědní lhůtu, bude firma v roce 2020 poskytovat městu své služby beze změn.

SKS spadá pod dánskou společnost Marius Pedersen A/S. V České republice firma Marius Pedersen působí od roku 1991 a podle svých webových stránek je kapitálově propojena se 142 městy a obcemi České republiky.

Nový dodavatel, který bude vybrán na základě výběrového řízení, začne obsluhovat jablonecké odpadové hospodářství od 1. 1. 2021. Spolu s tím se změní i systém plateb občanů za komunální odpad.

V současné době nabízí město občanům na odpad různé velikosti nádob od 60 l do 1100 l a svozy buď jedenkrát týdně, případně jinou variantu nabízenou pro daný objem nádoby, nejčastěji jedenkrát za 14 dní. Nabízí se možnost tzv. kombinovaného odvozu, tedy v zimním období jedenkrát za týden a v letním období jedenkrát za 14 dní.

Od dubna tohoto roku se zvýší cena za svoz komunálního odpadu o 15 %. Podíl města na odpadovém hospodářství tak bude činit 25,8 %, což je 13,1 mil. korun. V roce 2019 dotovalo město odpadové hospodářství částkou 14 mil. Kč.

O změnách, které město připravuje v souvislosti s nakládáním s odpady nás informovala Jana Fričová, tisková mluvčí statutárního města Jablonec nad Nisou.

Co vedlo Jablonec nad Nisou k ukončení smlouvy se stávajícím dodavatelem, společností Severočeské komunální služby, s.r.o.?

Smlouva je již starší a neodpovídá požadavkům na nové trendy v odpadovém hospodářství, respektive neumožňuje nám modernizovat služby dle současných potřeb a trendů. Také ji nelze opakovaně dodatkovat.

Chystá se legislativní změna - nový zákon o odpadech, na základě kterého již nebude možné po roce 2021 využívat institut úhrady na základě smlouvy, který nyní v Jablonci je – se změnou poplatkového systému, který si vyžádá legislativní změna zákona o odpadech, musíme změnit i smlouvu s dodavatelem.

Jaké změny v odpadovém hospodářství města si Jablonec slibuje od nového dodavatele?

Například rozšíření služeb v systému svozu tříděného odpadu.

Nezvažovali jste, že by se město o svoje odpady staralo samo? A případně proč?

Ne.

Jakým způsobem chcete zvýšit motivaci občanů ke třídění odpadů?

Chceme nadále zdokonalovat systém třídění, například zvažujeme zavedení odvozného systému tříděného odpadu od rodinných domů, tzv. „door to door“ systém.

Chceme i nadále finančně zvýhodňovat občany, kteří třídí, neboli „čím více třídíš, tím méně zaplatíš“.

Foto: ilustrační/ Wikimedia Commons