Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Gymnázium Dašická bude brát více energie ze slunečního záření

| zdroj: Pardubický kraj0

solar-cell-4045029_640
zdroj: pixabay

Pardubický kraj postupně pokračuje v přípravě na budování fotovoltaických elektráren v rámci objektů škol či zdravotnických zařízení. Krajští radní na svém posledním jednání potvrdili záměr na vybudování fotovoltaické elektrárny s výkonem 180 kWp v areálu Gymnázia Dašická v Pardubicích.

„V rámci našich středních škol se snažíme vytipovávat objekty, které jsou vhodné pro umístění fotovoltaických elektráren tak, abychom byli schopni zvýšit energetickou soběstačnost našich zařízení. Tato opatření jdou samozřejmě ruku v ruce s dalšími projekty na energetické úspory. Proto, aby byla tato opatření úspěšná a reálně se nám podařilo snížit spotřebu škol a výdaje na energie, se musí jednat vždy o balík opatření,“ vysvětlil krajský radní pro oblast školství Josef Kozel.

V případě Gymnázia Dašická je projektový záměr schválen již od září 2022. „Projekt byl zadán a projektován pro střechy na budovách A, B C, D. Na základě zpracované energetické studie proveditelnosti byla vyloučena plocha střechy objektu D z důvodu velkého zastínění panelů. Po detailním statickém posouzení střech určených k instalaci fotovoltaických elektráren včetně energetického posouzení byla plocha střech vhodných k instalaci snížena. Celkový výkon elektrárny je nově projektován na 180 kWp. Aktuální předpokládané náklady činí 11,2 milionu korun,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Stejně jako v případě dalších projektů kraj na instalaci fotovoltaických elektráren hledá evropské zdroje. „I přes úpravy v projektu máme stále schválené spolufinancování z výzvy Operačního programu životní prostředí, které se pohybuje ve výši přibližně 4,8 milionu korun. V rámci každého projektu vždy zvažujeme, jaká je návratnost. Jednotlivé projekty pečlivě přehodnocujeme, stejně tomu bylo v případě Gymnázia Dašická. Některé střechy totiž nejsou vzhledem k zastínění, sklonu či statice vhodné k umístění panelů. Proto věnujeme všem projektům maximální pozornost,“ řekl krajský radní pro evropské fondy a regionální rozvoj Ladislav Valtr.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
Ecobat
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
ORGREZ
Nevajgluj
ZEVO Písek
Logo SKS
Meva
Bert
SRVO
Adapterra Awards
Nadace Partnerství