Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Fulnek získal Odpadového Oskara nejen v Moravskoslezském kraji, prvenství má i v rámci celé republiky

| zdroj: Moravskoslezský kraj0

Fulnek získal Odpadového Oskara nejen v Moravskoslezském kraji, prvenství má i v rámci celé republ

Soutěž Odpadový Oskar vyhlašuje spolek Arnika už pátým rokem. Jeho snahou je upozornit na potřebu zodpovědného nakládání s odpady a zároveň obce motivovat ke snižování množství směsného odpadu. „Nakládání s odpady je v oblasti životního prostředí jedním z velmi důležitých témat. Už teď se musíme začít připravovat na blížící se zákaz skládkování. Více než plnění evropské legislativy vnímám jako podstatnější přístup k planetě a k tomu, jak se k ní chováme.

Lidé v Moravskoslezském kraji jsou v tomto ohledu stále zodpovědnější. Před patnácti lety vytřídil každý náš občan průměrně necelých 20 kilogramů ročně, v minulém roce už to bylo 47 kilogramů separovaného odpadu na každého,“ vyčíslil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a dodal, že občané mohou odpad separovat ve všech 300 obcích regionu a donášková vzdálenost na sběrná místa se každoročně snižuje.

„Města Moravskoslezského kraje jsou důkazem, že lidé mohou produkovat méně odpadu a výborně třídit. V obcích se osvědčilo rozmístění dostatečného množství sběrných míst, osvěta, otevřená komunikace s obyvateli, zavedení programu pro živnostníky a především různé formy motivace lidí. Jde například o platbu za skutečné množství vyhozeného odpadu nebo nižší frekvence svozu. Díky tomu města dosahují podobných výsledků jako ve vyspělých státech Evropy,” komentoval výsledky odborník na odpadové hospodářství Milan Havel z Arniky.

Kromě města Fulnek v Moravskoslezském kraji excelovaly Bocanovice mezi městy do 1000 obyvatel a Bukovec mezi městy do 5000 obyvatel. Za svá prvenství vybojovaly titul Odpadový Oskar, který dnes (9. 9.) převzali zástupci obcí z rukou hejtmana Ivo Vondráka a náměstkyně pro životní prostředí Jarmily Uvírové. Ocenění si převzali i zástupci obcí a měst, které se ve třech kategoriích podle počtu obyvatel umístily na druhém a třetím místě.

„V Moravskoslezském kraji je přes 30 tisíc barevných nádob na třídění odpadu a na nové přispíváme, brzy jich v kraji přibude dalších skoro 300. Populární jsou také tašky na domácí separaci. V minulém roce jsme v 16 obcích regionu rozdali celkem 17 tisíc sad barevných tašek, v tomto roce získají 10 tisíc sad další obce. Věřím, že i to bude motivace, aby se lidé pokoušeli do popelnic vyhazovat co nejméně směsného odpadu,“ vysvětlila náměstkyně hejtmana kraje pro životní prostředí Jarmila Uvírová s tím, že soutěž Odpadový Oskar by mohla inspirovat i další obce, aby se pokusily odpadový systém efektivněji nastavit.

Výsledky obcí v Moravskoslezském kraji podle údajů za rok 2018

obce do 1000 obyvatel

  1. Bocanovice 447 obyvatel – 60,3 kg/ob/rok, recyklace 18 %
  2. Luboměř 366 obyvatel – 78,6 kg/ob/rok, recyklace 45 %
  3. Lhotka u Litultovic 198 obyvatel – 82,2 kg/ob/rok, recyklace 29 %

obce od 1001 do 5000 obyvatel

  1. Bukovec 1391 obyvatel – 85,2 kg/ob/rok, recyklace 30 %
  2. Rybí 1235 obyvatel – 86,6 kg/ob/rok, recyklace 25 %
  3. Stěbořice 1423 obyvatel – 107,2 kg/ob/rok, recyklace 45 %

města nad 5000 obyvatel

  1. Fulnek 5825 obyvatel – 99,1 kg/ob/rok, recyklace 55 %
  2. Bystřice 5317 obyvatel – 136,6 kg/ob/rok, recyklace 19 %
  3. Studénka 9867 obyvatel – 147,6 kg/ob/rok, recyklace 40 %

Česká republika má výrazně vyšší produkci směsného komunálního odpadu než vyspělé země. Obyvatelé České republiky v průměru ročně vyhodí 270 kg, zatímco v Rakousku nebo v Německu je to 170 kg. V Rakousku a Německu došlo k poklesu produkce po zákazu skládkování během 7 až 10 let. V České republice máme nejvyšší čas začít se efektivnímu nakládání s odpady věnovat.

Nastavením účinných opatření mohou obyvatelé reálně snížit průměrnou produkci odpadů až o 50 kg za rok, v případě živností jde o 20 až 40 kg za rok. Pokud budou občané do černých popelnic dále vyhazovat obrovské množství odpadů, nelze splnit cíle oběhového hospodářství a postupně v letech 2025, 2030 a 2035 navýšit materiálové využití komunálních odpadů na 55, 60 a 65 %.

Foto: Moravskoslezský kraj

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ