Fulnek získal Odpadového Oskara nejen v Moravskoslezském kraji, prvenství má i v rámci celé republiky

| zdroj: Moravskoslezský kraj0

Soutěž Odpadový Oskar vyhlašuje spolek Arnika už pátým rokem. Jeho snahou je upozornit na potřebu zodpovědného nakládání s odpady a zároveň obce motivovat ke snižování množství směsného odpadu. „Nakládání s odpady je v oblasti životního prostředí jedním z velmi důležitých témat. Už teď se musíme začít připravovat na blížící se zákaz skládkování. Více než plnění evropské legislativy vnímám jako podstatnější přístup k planetě a k tomu, jak se k ní chováme.

Lidé v Moravskoslezském kraji jsou v tomto ohledu stále zodpovědnější. Před patnácti lety vytřídil každý náš občan průměrně necelých 20 kilogramů ročně, v minulém roce už to bylo 47 kilogramů separovaného odpadu na každého,“ vyčíslil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a dodal, že občané mohou odpad separovat ve všech 300 obcích regionu a donášková vzdálenost na sběrná místa se každoročně snižuje.

„Města Moravskoslezského kraje jsou důkazem, že lidé mohou produkovat méně odpadu a výborně třídit. V obcích se osvědčilo rozmístění dostatečného množství sběrných míst, osvěta, otevřená komunikace s obyvateli, zavedení programu pro živnostníky a především různé formy motivace lidí. Jde například o platbu za skutečné množství vyhozeného odpadu nebo nižší frekvence svozu. Díky tomu města dosahují podobných výsledků jako ve vyspělých státech Evropy,” komentoval výsledky odborník na odpadové hospodářství Milan Havel z Arniky.

Kromě města Fulnek v Moravskoslezském kraji excelovaly Bocanovice mezi městy do 1000 obyvatel a Bukovec mezi městy do 5000 obyvatel. Za svá prvenství vybojovaly titul Odpadový Oskar, který dnes (9. 9.) převzali zástupci obcí z rukou hejtmana Ivo Vondráka a náměstkyně pro životní prostředí Jarmily Uvírové. Ocenění si převzali i zástupci obcí a měst, které se ve třech kategoriích podle počtu obyvatel umístily na druhém a třetím místě.

„V Moravskoslezském kraji je přes 30 tisíc barevných nádob na třídění odpadu a na nové přispíváme, brzy jich v kraji přibude dalších skoro 300. Populární jsou také tašky na domácí separaci. V minulém roce jsme v 16 obcích regionu rozdali celkem 17 tisíc sad barevných tašek, v tomto roce získají 10 tisíc sad další obce. Věřím, že i to bude motivace, aby se lidé pokoušeli do popelnic vyhazovat co nejméně směsného odpadu,“ vysvětlila náměstkyně hejtmana kraje pro životní prostředí Jarmila Uvírová s tím, že soutěž Odpadový Oskar by mohla inspirovat i další obce, aby se pokusily odpadový systém efektivněji nastavit.

Výsledky obcí v Moravskoslezském kraji podle údajů za rok 2018

obce do 1000 obyvatel

1. Bocanovice 447 obyvatel – 60,3 kg/ob/rok, recyklace 18 %
  2. Luboměř 366 obyvatel – 78,6 kg/ob/rok, recyklace 45 %
  3. Lhotka u Litultovic 198 obyvatel – 82,2 kg/ob/rok, recyklace 29 %

obce od 1001 do 5000 obyvatel

1. Bukovec 1391 obyvatel – 85,2 kg/ob/rok, recyklace 30 %
  2. Rybí 1235 obyvatel – 86,6 kg/ob/rok, recyklace 25 %
  3. Stěbořice 1423 obyvatel – 107,2 kg/ob/rok, recyklace 45 %

města nad 5000 obyvatel

1. Fulnek 5825 obyvatel – 99,1 kg/ob/rok, recyklace 55 %
  2. Bystřice 5317 obyvatel – 136,6 kg/ob/rok, recyklace 19 %
  3. Studénka 9867 obyvatel – 147,6 kg/ob/rok, recyklace 40 %

Česká republika má výrazně vyšší produkci směsného komunálního odpadu než vyspělé země. Obyvatelé České republiky v průměru ročně vyhodí 270 kg, zatímco v Rakousku nebo v Německu je to 170 kg. V Rakousku a Německu došlo k poklesu produkce po zákazu skládkování během 7 až 10 let. V České republice máme nejvyšší čas začít se efektivnímu nakládání s odpady věnovat.

Nastavením účinných opatření mohou obyvatelé reálně snížit průměrnou produkci odpadů až o 50 kg za rok, v případě živností jde o 20 až 40 kg za rok. Pokud budou občané do černých popelnic dále vyhazovat obrovské množství odpadů, nelze splnit cíle oběhového hospodářství a postupně v letech 2025, 2030 a 2035 navýšit materiálové využití komunálních odpadů na 55, 60 a 65 %.

Foto: Moravskoslezský kraj